USB تایپ سی یا Type-C چیست و چرا به کار شما خواهد آمد؟

USB تایپ سی

USB تایپ سی استانداردی در حال ظهور برای شارژ و انتقال اطلاعات است. در حال حاضر، آن را می توان در دستگاه هایی مانند لپ تاپ، گوشی و تبلت های جدید دید. با گذشت زمان تقریبا همه آن چیزهایی را که در حال حاضر از رابط های قدیمی تر و بزرگتر USB استفاده می‌کنند، به سمت استفاده از USB تایپ سی حرکت می‌‌کنند.

USB تایپ سی دارای یک رابط جدید و کوچکتر است که برخلاف نسخه‌های قبلی USB، قابلیت اتصال از هردو جهت را دارد و در نتیجه اتصال آن آسان تر است. کابل های USB تایپ سی قابلیت حمل جریان بیشتری را دارند، بنابراین می توان آن ها را برای شارژ دستگاه های بزرگتر مانند لپ تاپ نیز استفاده کرد. آنها همچنین سرعت انتقال USB 3.0 را دو برابر می کنند و به چیزی در حدود ۱۰ گیگابیت در ثانیه می‌رسانند.

اگر چه مشخصات USB تایپ سی برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، اما این مورد، به تازگی و در سال گذشته به حوزه فناوری وارد شده است و امروزه در حال گسترش و رشد است تا یک جایگزین واقعی نه تنها برای نمونه های قدیمی USB، بلکه نمونه های دیگری مانند درگاه های Thunderbolt و DisplayPort نیز باشد. آزمایش‌های صورت گرفته حتی در مواردی برای ارائه نمونه های جدید صوتی USB با استفاده از USB تایپ سی به عنوان یک جایگزین مناسب برای جک صوتی ۳٫۵mm نیز مثبت بوده‌اند. USB تایپ سی با سایر نمونه های جدید همخوانی دارد، مانند USB 3.1 که برای رسیدن سرعت های بالاتر و USB Power Delivery برای بهبود قدرت انتقال از طریق رابط های USB استفاده می‌شوند.

 

USB تایپ سی شکل جدیدی از رابط ها را ارائه می دهد

USB تایپ سی دارای یک رابط کوچک فیزیکی است که تقریبا اندازه یک رابط میکرو USB می‌باشد. رابط USB تایپ سی می تواند از نمونه های جذاب و جدید USB مانند (USB 3.1 و USB power supply USB PD) پشتیبانی کند.

نمونه رابط USB که با آن بیشتر آشنا هستید، USB Type-A است. با این که ما از USB 1.0 به USB 2.0 و به دستگاه های مدرن USB 3.0 رسیده‌ایم، اما این رابط همیشه ثابت بوده است. این رابط به همان اندازه بزرگ باقی مانده و یک طرفه می باشد (و همیشه از قضا آن سمتی نیست که اولین بار سعی در وصل کردن آن داریم). اما همانطور که دستگاه های مختلف در حال کوچک‌تر و نازک‌تر شدن هستند، این پورت‌های بزرگ USB همچنان ثابت مانده‌اند.  همین باعث شده که بسیاری از شکل های دیگر USB مانند رابط های “میکرو” و “مینی” ایجاد شوند.

USB تایپ سی

این مجموعه ناهمگون از رابط های با شکل های مختلف برای دستگاه هایی با اندازه های مختلف در نهایت باید به هماهنگی برسند. USB Type-C یک نمونه جدید از رابط ها را ارائه می دهد که بسیار کوچک هستند. این رابط ها به اندازه یک سوم رابط های قدیمی USB Type-A هستند و قابلیت جایگزینی انواع پورت‌ها را دارند. چه در حال وصل کردن هارد اکسترنال به لپ تاپ و یا چه در حال شارژ تلفن های هوشمند خود با شارژر USB باشید، شما فقط به یک کابل نیاز دارید. این رابط کم اندازه به حدی کوچک است که به یک دستگاه تلفن همراه فوق‌العاده نازک متصل شود، اما در عین حال برای اتصال تمام لوازم جانبی مورد نظر شما به یک لپ‌تاپ به اندازه کافی قدرتمند است.

USB تایپ سی موارد استفاده زیادی دارد که مورد توجه قرار می‌گیرند. رابط آن دو طرفه است، بنابراین هنگام اتصال آن، دیگر نیازی به چرخاندن و تعویض جهت آن نیست. این رابط USB تنها یک حالت دارد که تمام دستگاه‌ها باید با آن سازگار شوند، بنابراین لازم نیست که کابل‌های مختلف USB را با رابط های مختلف برای دستگاه‌های خود داشته باشید. حتی به هیچ پورت بزرگ دیگری برای سازگار شدن با دستگاه های خود نیاز ندارید. پورت USB Type-C  همچنین می‌تواند انواع پروتکل های مختلف را با استفاده از “حالت های جایگزین” پشتیبانی کند که به شما اجازه می‌دهد تا از همان رابط تک گانه برای آداپتورهایی که می‌توانند خروجی HDMI، VGA، DisplayPort و سایر انواع رابط ها را داشته باشند، استفاده کنید.

آداپتورهای دیجیتال بیاند یک مثال خوب از این مورد است. این آداپتورها به شما اجازه می‌دهد تا از طریق یک پورت تک گانه به HDMI، VGA، رابط های بزرگ USB Type-A و رابط های کوچک USB Type-C متصل شوید. به وسیله این نمونه جدید، مجموعه‌ای آشفته از USB، HDMI، DisplayPort، VGA و پورت‌های دیگر در لپ‌تاپ‌های معمولی می‌تواند به راحتی به یک نوع پورت ساده تبدیل شود.

 

 

USB-C، USB PD و انتقال برق

مشخصات USB PD نیز با USB Type-C سازگار است. در حال حاضر یک اتصال صورت گرفته توسط USB 2.0 تا ۲٫۵ وات جریان را منتقل می‌کند که جریان کافی برای شارژ تلفن همراه یا تبلت شما فراهم می‌کند، اما مسئله دقیقاً، همین مورد است. مشخصات USB PD پشتیبانی شده توسط USB تایپ سی می‌تواند همین کار را با قدرت جریانی برابر با ۱۰۰ وات انجام دهد. از مزایای دیگر آن، دو جهته بودن آن است، بنابراین دستگاه می‌تواند جریان را دریافت و یا ارسال کند. این نوع از جریان حتی می‌تواند به شما در شارژ کردن یک لپ تاپ که معمولا به ۶۰ وات برق نیاز دارد، کمک کند.

MacBook جدید اپل و Chromebook Pixel جدید گوگل هر دو از پورت USB-C به عنوان پورت شارژ خود نیز استفاده می‌کنند. USB تایپ سی می تواند پایانی برای کابل های اختصاصی شارژ لپ‌تاپ‌ها باشد و همه چیز را از طریق یک رابط تک گانه USB شارژ کند. شما حتی می‌توانید شارژ لازم به لپ تاپ خود را با کمک USB تایپ سی و از طریق یک منبع انرژی الکتریکی قابل حمل (پاوربانک) که گوشی های هوشمند و دیگر دستگاه های قابل حمل را شارژ می کنند، تامین کنید.

 

 

USB تایپ سی

نکته دیگری که وجود دارد این است که می‌توان مطمئن بود که به دلیل پشتیبانی دستگاه از USB-C، قطعا از USB PD هم پشتیبانی می شود. بنابراین، شما باید مطمئن شوید، دستگاه ها و کابل‌های خریداری شده توسط شما از USB-C و USB PD پشتیبانی می کنند.

 

USB-C، USB 3.1 و سرعت انتقال

USB 3.1 یک نمونه جدید از استانداردهای USB است. پهنای باند USB 3.0 در حدود ۵ گیگابیت در ثانیه است، در حالی که USB 3.1 دارای پهنای باندی با سرعت ۱۰ گیگابیت در ثانیه است. این نمونه جدید پهنای باند را دو برابر می‌کند و این یعنی به اندازه نسل اول رابط های Thunderbolt.

USB تایپ سی

USB Type-C دقیقا همانند USB 3.1 نیست. USB Type-C فقط یک نوع رابط است و فناوری اصلی تنها می‌تواند USB 2.0 یا USB 3.0 باشد. در حقیقت، تبلت آندرویدی نوکیا N1 از یک رابط USB Type-C استفاده می‌کند، اما تکنولوژی اصلی آن USB 3.0 است. با این حال، این تکنولوژی‌ها با هم مرتبط هستند. هنگام خرید دستگاه، فقط کافی است به دقت جزئیات را بررسی کرده و مطمئن شوید که در حال خرید دستگاهی (و یا کابلی) هستید که از USB 3.1 پشتیبانی می‌کند.

 

سازگار با نسخه قبلی

رابط فیزیکی USB تایپ سی با نسخه های قبلی سازگار نیست، اما USB پایه آن سازگار است. شما نمی‌توانید دستگاه‌های دارای USB قدیمی را به یک پورت USB-C کوچک و مدرن متصل کنید و همچنین نمی‌توانید رابط USB تایپ سی را به یک پورت USB قدیمی و بزرگتر وصل کنید. اما این بدان معنا نیست که شما باید تمام لوازم جانبی قدیمی خود را کنار بگذارید. USB 3.1 هنوز هم با نسخه های قدیمی تر USB سازگار است، بنابراین شما فقط نیاز به یک آداپتور فیزیکی با یک رابط USB-C در یک طرف و یک پورت USB بزرگتر و قدیمی‌تر در طرف دیگر دارید. پس از آن شما می توانید دستگاه‌های قدیمی خود را به طور مستقیم به یک پورت USB Type-C متصل کنید.

در حقیقت، بسیاری از رایانه‌ها در آینده نزدیک دارای پورت USB Type-C و پورت بزرگتر USB Type-A خواهند بود، برای مثال می توان از Chromebook Pixel  گوگل نام برد شما می‌توانید به آرامی دستگاه‌های قدیمی خود را تغییر داده و لوازم جانبی جدید را با رابط های USB Type-C دریافت کنید. حتی اگر یک کامپیوتر که فقط دارای پورت USB Type-C است، مانند مک بوک جدید Apple داشته باشید، آداپتورها و هاب‌ها این شکاف را پر خواهند کرد.

USB Type-C برای بهبود امکانات، ارزشمند است. این مورد، موجی موثر را روی مک بوک‌ها و برخی از دستگاه‌های تلفن همراه جدید ایجاد می‌کند، اما این تکنولوژی تنها برای اپل یا موبایل نیست. با گذشت زمان، USB تایپ سی در انواع مختلفی از دستگاه ها ظاهر خواهد شد. USB تایپ سی یک روز حتی ممکن است جایگزین رابط لایتنینگ در iPhone شود، همانطور که جایگزین این پورت در نسخه جدید iPad Pro شد. لایتنینگ مزایای زیادی نسبت به USB Type-C ندارد، جز این که یک استاندارد اختصاصی اپل بوده و برای استفاده از این پورت شما می‌بایست هزینه لایسنس آن را به اپل پرداخت کنید. روزی را تصور کنید که دوستان شما برای گوشی آندروید خود نیاز به یک شارژر داشته باشند و در آن لحظه شما مجبور نیستید که با حالتی مغموم بگویید: “با عرض پوزش، من فقط شارژر آیفون دارم”!

 

شرکت اسپیرو نماینده رسمی و انحصاری عرضه و خدمات لاجیتک در ایران.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *