در این مطلب با نحوه اسکرین رکورد گرفتن در Windows 10 آشنا می‌شویم. Windows 10 و Windows 11 برای اسکرین رکورد نرم‌افزار داخلی دارد و برای انجام این کار نیاز به نصب نرم‌افزار ندارید.

اسکرین رکورد چیست

اسکرین رکورد (Screen Recording) به فیلمبرداری از اتفاقات صفحه نمایش و دسکتاپ گفته می‌شود که می‌تواند کاربردهای بسیاری داشته باشد.

این کار می‌تواند برای تهیه یک فیلم آموزشی برای انجام یک کار خاص در کامپیوتر؛ ضبط ویدئو بازی یا استریمینگ آن و حتی ضبط یک جلسه ویدئو کنفرانس در صورتی که میزبان این کار را انجام ندهد و یا نسخه رایگان نرم‌افزار ویدئو کنفرانس شما این اجازه را به شما ندهد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای تهیه این ویدئو نرم‌افزارهای بسیاری، چه به صورت رایگان و چه پولی، برای Windows در دسترس هستند؛ اما در Windows 10 و Windows 11 شما می‌توانید بدون احتیاج به نصب نرم‌افزار و از طریق نرم‌افزار پیش‌فرض Windows برای تهیه اسکرین رکورد به نام Xbox Game Bar استفاده کنید.

اسکرین رکورد با Xbox Game Bar

فعال کردن xbox game bar

این نرم‌افزار که به صورت پیش‌فرض در Windows 10 و Windows 11 نصب است برای تهیه ویدئو بازی و استریمنگ در Windows و کنسول بازی Xbox به کار می‌رود؛ اما از آن می‌توانید برای ضبط و ذخیره اتفاقاتی که در دسکتاپ شما می‌افتد هم استفاده کنید.

ممکن است تا خودتان یک کسی که اولین بار Windows را برای شما نصب کرده باشد این قابلیت را غیر فعال کرده باشد؛ برای فعال کردن دوباره آن کافی است تا به Settings > Gaming > Xbox Game Bar بروید و در این قسمت Enable Xbox Game Bar را فعال کنید.

در این قست می‌توانید تا میانبرهای ویندوز برای کارهای مختلف این نرم‌افزار مانند گرفتن اسکرین شات و شروع به اسکرین رکورد را نیز در صورت میل خود تغییر دهید.

برای باز کردن نرم‌افزار Xbox Game Bar برای اسکرین رکورد گرفتن یا استفاده از دیگر قابلیت‌های آن تنها کافی است تا میانبر Win + G را بگیرید. همچنین در صورتی که دسته Xbox را به کامپیوتر خود وصل کرده‌اید میانبر Xbox Game Bar فشار دادن دکمه Xbox وسط دسته است.

اسکرین رکورد ویندوز

بعد از انجام این کار چندین ویجت روی صفحه شما ظاهر می‌شوند و شما ار زوی این ویجت‌ها می‌توانید به کنترل و تنظیم مواردی مانند فعال بودن یا نبودن میکروفون و صدای سیستم، بلندی صدای هرکدام، مخابره تصویر شما و… بپردازید.

با کلیک دکمه‌ای که در تصویر بالا می‌بینید یا استفاده از میانبر Win + Alt + R می‌توانید شروع به اسکرین رکورد کنید.

بعد از شروع اسکرین رکورد اکثر ویجت‌ها محو می‌شوند و تنها یک ویجت کوچک که زمان ویدئو را به شما نشان می‌دهد و به شما امکان قطع و وصل کردن میکروفون و تمام کردن ویدئو را می‌دهد باقی می‌ماند.

بعد از شروع به رکورد هر کاری که می‌خواهید روی ویدئو آن را ذخیره کنید را انجام دهید.

ضبط ویدئو در ویندوز

برای پایان دادن به اسکرین رکوردینگ خود تنها کافی است تا دکمه توقف ضبط ویدئو را در این ویجت کوچک بزنید، و نگران نباشید، این ویجت در تصویر ذخیره شما وجود نخواهد داشت.

زمانی که ذخیره ویدئو ضبط شده شما به پایان رسید، ویندوز نوتیفیکیشنی به شما از بابت اتمام ذخیره‌سازی ویدئو می‌دهد که با کلیک روی آن ویدئو برای شما پخش می‌شود.

اسکرین رکورد Windows

برای دسترسی به فایل ویدئو اسکرین رکورد باید به آدرس پیش‌فرض آن یعنی C:\Users\[username]\Videos\Captures بروید و در این فولدر، ویدئو اسکرین رکورد شما در قابل یک فایل MP4 قابل دسترسی است.

اسکرین رکوردر ویندوز

همچنین برای تغییر تنظیمات Xbox Game Bar می‌توانید به Settings > Gaming > Captures بروید و از این قسمت تنظیماتی مانند محل ذخیره ویدئو، روشن یا خاموش کردن Background Recording (که برای بهینه سازی ویندوز برای گیمینگ توصیه نمی‌شود) و فریم ریت ویدئو به 30 یا 60 فریم بر ثانیه را تغییر دهید.

اسکرین رکوردر Windows

در Xbox Game Bar نیز می‌توانید با کلیک دکمه Settings در ویجت اصلی در سمت راست ویجت بالای صفحه به تنظیمات مختلف دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *