عنوانی نسبتاً جدید در زمینه مانیتورها، تلویزیون‌ها و به طور کلی صفحات نمایش به نام HDR یا High Dynamic Range سر زبان‌ها افتاده است؛ اما HDR چیست ؟

در این مطلب می‌خواهیم تا به ویژگی‌های صفحات نمایشی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند بپردازیم.

 

HDR چیست و به چه معناست

در تصویر بالا بازه نور مرئی قابل مشاهده توسط چشم انسان را می‌توانید مشاهده کنید. با توجه به این که رنگ‌های تولید شده در مانیتورها توسط ساب پیکسل‌های موجود در یک پیکسل به وجود می‌آیند، بازه رنگی قابل تولید توسط مانیتر به قدرت این ساب پیکسل‌ها بستگی دارد.

ساب پیکسل‌ها به رنگ‌های قرمز، سبز و آبی یا RGB هستند و در نمودار بالا با توجه به موقعیت خود تشکیل یک مثلث می‌دهند و رنگ‌هایی که در داخل مثلث واقع می‌شوند را می‌توان با مانیتور ایجاد کرد.

بازه رنگی اکثر مانیتورها و صفحات نمایش مانند مانیتور ایسوس VS197DE در بازه BT.709 قرار می‌گیرند. اما هدف این است که که به بازه رنگی BT.2020 برسیم، اما مشکل اینجاست که این رنگ‌ها تنها توسط لیزرها تولید می‌شوند.

صفحات نمایشی مانند مانیتور ایسوس PA32UC-K که از HDR ساپورت می‌کنند بازه رنگی فراتری از بازه DCI-P3 تولید می‌کنند.

 

محتوای HDR چیست

برای مشاهده جزئیات به صورت HDR علاوه بر صفحه نمایش باید محتوایی که با جزئیات رنگی بالا نیز ضبط شده باشند را نیز تهیه کنید. محتوای HDR به مانیتور شما می‌گوید که دقیقاً چه رنگی و چه میزان روشنایی برای هر نقطه برای ایجاد طبیعی‌ترین تصویر ممکن لازم است.

به عنوان مثال اگر مانیتور یا صفحه نمایش تلفن‌همراه شما از HDR ساپورت کند شما تصویر بالا را با رنگ‌های آبی متفاوتی مشاهده خواهید کرد و در غیر این صورت رنگ آبی یکسانی را خواهید دید.

کاربرد HDR چیست

HDR به شما اجازه نمایش تصاویری با مشکی‌های تیره‌تر و رنگ‌های شاداب‌تر و زنده‌تر را به شما می‌دهد؛ اما کاربرد HDR چیست ؟

  • HDR در گیمینگ
  • HDR در ادیت ویدئو

کاربرد HDR در گیمینگ

چند سالی است که گرافیک بازی‌ها در حال نزدیک شدن با واقعیت هستند و علاوه بر طراحی‌های سطوح و جلوه‌های ویژه واقعی، بازی‌ها نیاز به رنگ‌های واقعی‌تر برای واقعی به نظر آمدن را نیز دارند. زمانی که بازی‌هایی که از HDR ساپورت می‌کنند مانند Battlefield V را بر روی مانیتوری مانند مانیتور ایسوس XG27VQ که قابلیت HDR دارد بازی کنید، مشاهده خواهید کرد که رنگ قرمز گل‌ها بسیار بیشتر به چشم خواهد آمد و در فضاهای تاریک دید بهتری نسبت به محیط خود خواهید داشت.

البته همه‌ی بازی‌ها موجود از قابلیت HDR ساپورت نمی‌کنند.

 

HDR چیستکاربرد HDR در ادیت ویدئو

دقت رنگ در ادیت ویدئو به صورت حرفه‌ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و مانیتوری حرفه‌ای مانند مانیتور ایسوس MX25AQ رنگ‌های طبیعی‌تری را از ویدئوها به شما نمایش خواهد داد و با توجه به نمایش داده شدن این رنگ‌ها می‌تانید ادیت بسیار دقیق‌تری روی محتوای خود داشته باشید.

این ادیت بهتر می‌تواند متعاقباً به محتوایی چشم نواز‌تر و یا تصاویری طبیعی‌تر ختم شود و رضایت بیشتری از مخاطبان را نسبت به خود جذب کند.

امیدواریم تا توانسته باشیم تا به سؤال HDR چیست به صورت کلی پاسخ داده باشیم.

اگر قصد تهیه مانیتوری مناسب را برای خود دارید پیشنها می‌کنیم تا مطلب راهنمای خرید مانیتور را مطالعه کنید.

 

شرکت اسپیرو نماینده رسمی و انحصاری عرضه و خدمات لاجیتک در ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *