زمانی که به تهیه یک مانیتور فکر می‌کنید می‌خواهید تا بزرگترین اندازه مانیتور را داشته باشید، اما برخی اوقات نیز خلاقیت به خرج می‌دهید و در حال نگاه کردن به تلویزیون این سؤال برای شما به وجود می‌آید که آیا استفاده از تلویزیون به جای مانیتور ممکن است؟ و پاسخ این سؤال مثبت است.

اتصال تلویزیون به کامپیوتر چگونه انجام می‌شود؟

برای این که بتوانید تلویزیون خود را به کامپیوترتان متصل کنید و از آن به‌جای مانیتور استفاده کنید باید به ورودی‌های تلویزیون و خروجی‌های تصویر کامپیوتر خود توجه کنید و کابل‌ها و تبدیل‌های مورد نیاز خود را تهیه کنید.

خوشبختانه با یونیورسال شدن پورت HDMI در اتصال دستگاه‌های تصویری اتصال تلویزیون به کامپیوتر کار بسیار ساده‌ای است؛ اما در گذشته برای اتصال دستگاه‌های تصویری خود به تلویزیون باید از پورت DVI ورودی تلویزیون استفاده می‌کردید.

البته در گذشته تلویزیون‌هایی با ورودی پورت VGA نیز وجود داشتند که دستگاه‌هایی برای استفاده با کامپیوتر نیز محسوب می‌شدند.

تفاوت مانیتور و تلویزیون چیست

با توجه به این که هر کدام از این دستگاه‌ها برای انجام کار به خصوصی طراحی شده‌اند، برای انجام وظیفه خود بهینه شده‌اند.

به عنوان مثال زمانی که یک مانیتور را به کامپیوتر متصل می‌کنید با توجه به رزولوشن و اندازۀ خود، تصویرش را تنظیم می‌کند و می‌داند که چگونه باید تصویر را به شما نمایش دهد.

اما در زمان استفاده از تلویزیون به جای مانیتور تلویزیون شما تصویر ورودی خود را بدون هیچگونه دستکاری نمایش می‌دهد و برای این که بهترین ابعاد تصویر و اندازه آیکن‌ها و پنجره‌ها را داشته باشید باید خودتان به صورت دستی تنظیمات آن را تغییر دهید.

همچنین فناوری‌های استفاده شده در این دو دستگاه تفاوت‌هایی دارند که هرکدام را برای نوع استفاده مخصوص خود بهتر می‌کند که با مطالعه مطلب تفاوت مانیتور و تلویزیون می‌توانید از آن‌ها مطلع شوید.

تفاوت مانیتور و تلویزیون

استفاده از تلویزیون به جای مانیتور

اگر هدف شما از استفاده از تلویزیون به جای مانیتور برای کارهایتان است نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

اگر در طول روز با فایل‌های ورد و اکسل کار می‌کنید، استفاده از تلویزیون به جای مانیتور تنها ابعاد تصویر شما را بزرگتر خواهد کرد و جزئیات فایل‌های شما را با اندازه بزرگتری نمایش خواهد داد و در نهایت تفاوت بسیار زیادی با استفاده از یک مانیتور 17 اینچ نخواهد داشت.

البته با انجام تنظیمات می‌توانید تا این مشکل را حل کنید، اما در آن صورت جزئیات تصویر شما کاهش پیدا خواهد کرد که در طولانی مدت ممکن است آزاردهنده باشد.

اما اگر به طراحی گرافیک می‌پردازید، جایگزینی یکی از مانیتورهای خود با یک تلویزیون می‌تواند کاربردی باشد.

اما توجه کنید که دقت نمایش رنگ‌ها توسط تلویزیون‌ها به هیچ عنوان به اندازه یک مانیتور مخصوص طراحی گرافیک نیست و از تلویزیون برای طراحی طرح‌های خود نباید استفاده کنید، اما بعد از ایجاد طرح می‌توانید بر روی صفحه تلویزیون آن را بررسی کنید.

استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور گیمینگ نیز یکی از گزینه‌هایی است که ممکن است به آن فکر کنید.

این مورد ممکن است منطقی به نظر بیاید، به هرحال کنسول‌های بازی برای استفاده با تلویزیون طراحی می‌شوند، پس بازی بر روی تلویزیون با کامپیوتر نباید مشکلی داشته باشد؛ اما این گونه نیست. مشکلاتی که در استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور گیمینگ وجود دارد موارد زیر هستند:

  • لگ ورودی
  • زمان واکنش پذیری
  • رفرش ریت

این موارد مهم‌ترین ویژگی‌های یک مانیتور گیمینگ برای یک گیمر حرفه‌ای است و در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم.

لگ ورودی

لگ ورودی به معنای زمانی است که اتفاقی در کامپیوتر شما می‌افتد و یا دستوری داده می‌شود تا زمانی که تغییراتی روی صفحه مانیتور یا تلویزیون نمایش داده می‌شود و به نحوی زمان تأخیر محسوب می‌شود. این مقدار در تلویزیون‌ها حتی در از مانیتورهای عادی بسیار بیشتر است.

زمان واکنش پذیری

بسیاری از افراد زمان واکنش پذیری را با لگ ورودی اشتباه می‌گیرند؛ اما زمان واکنش‌پذیری ویژگی پنل صفحه نمایش و سرعت آن در تغییر رنگ پیکسل‌هاست که معمولاً با بهینه شدن تلویزیون‌ها برای نمایش رنگ‌های بیشتر و زوایای دید بزرگتر زمان واکنش پذیری افزایش پیدا می‌کند.

مانیتورها قادر هستند تا از برخی از پردازش‌های تصویر صرف نظر کنند تا زمان واکنش پذیری کمتری داشته باشند درحالی که تلویزیون‌ها کیفیت تصویر خود را اولویت قرار می‌دهند.

رفرش ریت

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تهیه یک مانیتور گیمینگ رفرش ریت آن است که به معنای تعداد تصویر ثابتی است که یک صفحه نمایش می‌تواند در یک ثانیه به شما نمایش دهد.

تلویزیون‌های جدید دارای رفرش ریت 60 هرتز به معنای نمایش 60 تصویر در ثانیه هستند درحالی که مانیتورهای گیمینگ دارای رفرش ریت‌هایی از 120 هرتز تا 240 هرتز دارند.

حتی اگر از یک مانیتور عادی استفاده می‌کنید نیز می‌توانید با اورکلاک کردن مانیتور مقداری رفرش ریت آن را با فشار آوردن به پنل مانیتور بیشتر کنید، اما در تلویزیون‌ها به هیچ عنوان نمی‌توانید تا این کار را انجام دهید.

در صورتی که سؤالی در رابطه به استفاده از تلویزیون به جای مانیتور یا دستگاه‌های مانیتور و تلویزیون دارید می‌توانید آن‌ها را در بخش نظرات ثبت کنید تا در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *