هدفون‌ها در انداره‌های مختلفی ارائه می‌شوند، اما با توجه به نوع قرارگیری آن‌ها رو یا درون گوش به چند دسته ساده تقسیم می‌شوند که در این مطلب با انواع هدفون از نظر سایز و اندازه و ویژگی‌های هرکدام آشنا می‌شویم.

هدفون Over Ear (دور گوش)

هدفون over ear چیست

هدفون Over Ear که گاها به آن هدفون فول سایز هم گفته می‌شوند یکی از انواع هدفون است که اندازه بزرگتری نسبت به دیگر انواع هدفون‌ها دارند و در زمان قرار گیری روی سر، دور گوش شما را فرا می‌گیرند. بهترین هدفون‌ها اکثرا از این نوع هدفون هستند و از این سایز هدفون استفاده می‌کنند.

انواع هدفون

حتی زمانی که صحبت از هدفون می‌شود، این نوع از هدفون‌ها چیزی است که در ذهن بسیاری شکل می‌گیرد. هدفون‌های Over Ear می‌توانند از نوع Open-Back (پشت باز)، Closed-Back (پشت بسته)، نویز کنسلینگ، وایرلس یا ویژگی‌های دیگری بسته به نوع کاربری در نظر گرفته شده برای آن‌ها باشند.

همچنین تقریبا تمام هدست‌های گیمینگ از این نوع از هدفون هستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید هدست گیمینگ

هدفون On Ear (روی گوش)

هدفون On Ear چیست

این نوع از هدفون‌ها با توجه به قیمت پایین‌تر از Over Ear ها و نوع کاربری‌شان یکی از پراستفاده‌ترین انواع هدفون هستند.

هدفون‌های On Ear همانطور که از نام آن‌ها مشخص است روی گوش‌های شما قرار می‌گیرند، البته برخی از آن‌ها گوشی‌های بزرگتری دارند که روی حاشیه و دور گوش شما قرار می‌گیرند، اما مانند Over Ear ها کاملا دور گوش شما نیستند و پد آن‌ها همچنان روی گوش شما خواهد بود و نه روی سر شما.

اما نگذارید که قیمت پایین‌تر آن‌ها شما را فریب دهد که به اندازه Over Ear ها خوب نیستند، بلکه برخی از بهترین هدفون‌های تاریخ از نوع On Ear هستند.

انواع هدفون

این نوع از هدفون‌ها نیز در مدل‌های پشت باز، پشت بسته، نویز کنسلینگ و… قابل تهیه هستند. همچنین اکثر هدفون‌های اداری از نوع On Ear هستند.

هدفون In Ear (داخل گوش)

این هدفون‌ها با عناوین هندزفری یا IEM (In Ear Monitors) نیز شناخته می‌شوند. هدفون‌های In Ear یا داخل گوش بیشترین ایزولیشن صدا و مقاومت در برابر ورودی صدای محیط به داخل گوش را دارند.

در واقه هدفون‌های In Ear را می‌توان هدفون‌های کوچک شده‌ای دانست که در داخل گوش قرار می‌گیرند و گوش را می‌بندند یا Seal می‌کنند و از این نظر مانند گوش‌گیر عمل می‌کنند.

هدفون‌های In Ear می‌توانند صدای بسیار تمیز‌تری نسبت به هدفون‌های Over Ear و On Ear داشته باشند و با دستگاه‌های بسیاری کار کنند.

درست است که هدفون‌های داخل گوشی وجود دارند که بدون استفاده از آمپلیفایر نمی‌توان از آن‌ها خروجی صدای خوب گرفت و در عین حال هدفون‌های Over Ear وجود دارند که توانایی کار با قدرت دک تلفن همراه را دارند؛ اما اکثر هدفون‌های In Ear نیاز به توان کمتری نسبت به Over Ear ها برای راه‌اندازی دارند.

از نظر کاربری حرفه‌ای هدفون‌های In Ear اکثرا توسط موزیسین‌ها برای مانیتور کردن موسیقی میکس شده یا در حین اجرا برای مانیتور کردن صدای ساز خود و در عین حال ایزوله کردن گوش‌های خود از صدای استیج و تماشاگران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکثر هدفون‌های In Ear به همراه سری‌های سیلیکونی با اندازه‌های مختلف ارائه می‌شوند تا شما بتوانید با توجه به اندازه قسمت داخلی گوش خود و استفاده از سری سایز مناسب به حالت Seal ایده‌آل هدفون برسید، داشتن این بسته شدن داخل گوش برای داشتن بهترین عملکرد هدفون‌های داخل گوش در فرکانس‌های پایین و اصطلاحا بیس الزامی است.

بیشتر بخوانید: ساب ووفر چیست

Earbud

همه می‌دانند که ایربادها یکی از انواع هدفون هستند که ساده‌ترین کاربری را دارند، اما آیا ایرباد با کیفیت صدای خوبی هم داریم؟

ایربادها مانند In Ear ها هدفون‌های کوچکی هستند که داخل گوش قرار می‌گیرند و نوعی از هدفون هستند که معمولا آن‌ها را به همراه دستگاه‌های همراه دریافت می‌کنید (یا می‌کردید)؛ این دسته از هدفون‌ها در قسمت Concha گوش (قسمت فرورفته گوش در مرکز قسمت بیرونی گوش) قرار می‌گیرند و برخلاف In Ear ها مسیر ورود صدای اطراف به داخل گوش شما را نمی‌بندند.

به همین دلیل در تولید فرکانس‌های پایین و بیس ضعیف‌تر هستند و در عین حال صدای بیشتری از محیط را وارد گوش شما می‌کنند.

هدفون‌های Clip On (گیره‌ای)

هدفون‌های گیره‌ای یا Clip On یکی دیگر از انواع هدفون هستند که به دلیل وجود گیره‌ای که آن‌ها را به دور گوش متصل می‌کنند برای استفاده در هنگام انجام فعالیت ورزشی مناسب است.

هدفون‌های Clip On با گیره‌های خود به لاله گوش شما متصل می‌شوند. از نظر صدایی این نوع از هدفون‌ها با هدفون‌های داخل گوش یا ایربادها، بسته به استفاده یا عدم استفاده از گوشی‌های سیلیکونی قابل مقایسه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *