تکنولوژی DTS Headphone:X یک فناوری در حوزه محتوای صوتی است که صدای استریو را تبدیل به یک شبیه‌سازی صوتی از محیط 3 بعدی می‌کند تا تجربه‌ی صوتی شما را بهبود ببخشد.

تکنولوژی DTS Headphone:X معمولاً در هدست‌های گیمینگ به کار می‌رود و کاربرد اصلی آن در زمان تماشای فیلم و بازی است اما این فناوری چگونه کار می‌کند؟

تکنولوژی DTS Headphone:X

تکنولوژی DTS Heaphoneدر گذشته اگر می‌خواستید تا از یک تجربه‌ی سراند ساند کامل یا سینمای خانگی بهره ببرید، نیاز به یک سیستم صوتی خانگی 11:1 کامل داشتید؛ اما حالا با فناوری‌های پردازش صدا و تنظیم صداها می‌توان به شبیه‌سازی افکت‌هایی که گوش انسان صدا‌های مختلف را از جهات مختلف فضا می‌شنود پرداخت.

به عنوان مثال زمانی که در یک محیط بسته صدایی در سمت جلوی شما ایجاد می‌شود، آن را به طور کامل می‌شنید؛ اما زمانی که این صدا در پشت شما ایجاد شود آن را مقداری نا مفهوم می‌شنید و با بازتاب آن از دیوار روبه‌روی شما با میزان کمی اختلاف زمانی و با میزان صدای کمتری می‌شنوید.

اگر همین صدا را در یک محیط باز  بشنوید تنها صدای مقداری نامفهوم آن را خواهید شنید و به دلیل باز بودن محیط اطراف بازتاب آن را نخواهید شنید.

ترکیب این پردازش صوتی و استریو بودن هدفون‌ها یا اسپیکرهای شما تجربه‌ی صدایی 360 درجه را در اختیار شما قرار می‌دهد.

با مشاهده دموی زیر می‌توانید بهتر متوجه نحوه کارکرد تکنولوژی DTS Headphone:X شوید.(این ویدئو در یوتیوب آپلود شده‌است و برای مشاهده آن می‌بایست فیلتر شکن خود را روشن نمایید.)

همچنین پیشنهاد می‌شود تا با هندزفری یا هدفون آن را مشاهده کنید.

کاربرد DTS Headphone:X

کاربرد اصلی این تکنولوژی در هنگام بازی و تماشای فیلم است.

این قابلیت به شما تجربه‌ی یک سینمای خانگی را تنها با یک هدست یا اسپیکر استریو می‌دهد؛ اما روش استفاده از آن نیاز به تجهیزات دارد.

درست است که شما می‌توانید با هر دستگاه پخش صوتی استریو از فناوری DTS Headphone:X استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید به تماشای فیلم بپردازید باید نسخهای از آن فیلم را در دست داشته باشید که صدای آن با این فناوری تنظیم شده باشد و حتی اگر هدست یا اسپیکرهای شما از این فناوری پشتیبانی کنند، برای یک محتوای از قبل ساخته شده مانند فیلم قابلیت پخش در حالت سینمای خانگی وجود ندارد.

فیلم‌هایی که صدای آن‌ها با این فناوری تنظیم شده باشد در ابتدای فیلم شما را با اجرای دمویی بسیار کوتاه از این موضوع مطلع می‌کنند.

اما در بازی‌ها این گونه نیست و به دلیل ایجاد محتوا به صورت زنده برای استفاده از این قابلیت نیاز به یک هدست گیمینگ که از تکنولوژی DTS Headphone:X پشتیبانی کند، مانند هدست گیمینگ لاجیتک G935 می‌توانید تا صدای بازی خود را به صورت شبیه‌سازی شده در فضای 3 بعدی بشنوید.

Pubg mobile in gameیکی از مزیت‌های استفاده از هدست گیمینگی که از تکنولوژی DTS Headphone:X پشتیبانی کند در گیمینگ با توجه به شبیه‌سازی 3 بعدی صدای آن در بازی‌های استراتژیک آنلاین مانند PUBG می‌توانید قبل از این که آن‌ها را ببینید، صدای قدم‌های آن‌ها را بشنوید و موقعیت آن‌ها را نسبت به خود تشخیص دهید.

اگر به دنبال هدست گیمینگ مناسبی برای خود هستید پیشنهاد می‌کنیم تا مطلب راهنمای خرید هدست گیمینگ را مطالعه نمایید.

همچنین برای آشنایی بیشتر با فناوری‌های تجهیزات گیمینگ و کاربرد آن‌ها توصیه می‌کنیم تا مطالب بخش گیمینگ را در بلاگ سایت اسپیرو مطالعه نمایید.

 

شرکت اسپیرو نماینده رسمی و انحصاری عرضه و خدمات لاجیتک در ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *