آیا احساس می‌کنید که رنگ‌های صفحه مانیتور شما تغییر کرده‌است؟ به عنوان مثال تصویر پس زمینه کامپیوترتان مانند قبل نیست؟ شاید هم این اتفاق به حدی افتاده باشد که رنگ سفید را با یک لایه رنگ صورتی یا آبی روشن ببینید. در این صورت این مطلب را مطالعه کنید تا با نحوه برطرف کردن قاطی شدن و بهم ریختگی رنگ مانیتور آشا شوید.

مانیتر کامپیوتر شما راه اصلی ارتباط کامپیوتر با شماست و درست نشان داده نشدن رنگ‌ها و حتی در مواردی تار یا با نویز نشان داده شدن تصاویر باعث می‌شود تا نتوانید به درستی به کامپیوتر خود کار کنید.

این مشکل برای افرادی که با کامپیوتر خود به کارهایی مانند طراحی گرافیک، ادیت عکس و یا ادیت ویدئو می‌پردازند بدتر نیز هست، این افراد با کالیبره کردن مانیتور تلاش می‌کنند تا رنگ‌ها را با بالاترین دقت ممکن ببینند تا کارشان در مانیتور و بعد از چاپ به یک شکل باشد و بهم ریختگی رنگ مانیتور باعث می‌شود تا به طور کل نتوانند کار خود را انجام دهند.

بیشتر بخوانید:

دلایل بهم ریختگی رنگ تصویر مانیتور

چندین عامل باعث می‌شود تا رنگ‌های تصویر مانیتور شما به هم بریزد مانند:

 • اتصال بد کابل تصویر یا خرابی کابل
 • مشکلات لحظه‌ای و ناگهانی
 • تنظیمات کارت گرافیک
 • مشکلات سخت‌افزاری در کارت گرافیک یا مانیتور

برطرف کردن بهم ریختگی رنگ مانیتور

اکثر این مشکلات به سادگی قابل حل و برطرف کردن هستند و تنها کافیست تا مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

حل مشکل بهم ریختگی رنگ مانیتور

 1. مانیتور خود را خاموش کنید و به مدت 1 دقیقه صبر کنید و دوباره آن را روشن کنید. بسیاری از مشکلاتی که برای کمپیوتر و تجهیزات کامپیوتر به وجود می‌آید، خصوصا مشکلات جزئی به همین کار برطرف می‌شوند.
  اگر بعد از این کار مشکل برطرف شد اما بعد از مدتی دوباره اتفاق افتاد، این کار را تکرار کنید، اما این بار مانیتور خود را به مدت 30 دقیقه خاموش کنید. اگر این کار باعث شد تا بهم ریختگی رنگ مانیتور بعد از زمان طولانی‌تری برگردد، مشکل داغ کردن مانیتور شماست.

 2. کامپیوتر خود ری‌استارت کنید. ممکن است مشکل نرم‌افزاری و از سیستم‌عامل شما باشد که با یک ری‌استارت کردن ساده برطرف شود. به طور کلی ری‌استارت کردن کامپیوتر می‌تواند بسیاری از مشکلات ناگهانی کامپیوتر را برطرف کند.

 3. اتصالات کابل تصویر خود را در دو سمت آن بررسی کنید و در صورت نیاز آن را در جایش محکم‌تر کنید. اگر مایتور خود را با کابل HDMI یا DisplayPort متصل کرده‌اید، آن‌ها را مقداری به سمت داخل فشار دهید. اگر هم از کابل‌های VGA و DVI استفاده می‌کنید، پیچ‌های آن‌ها را در جایشان ببندید. این پیچ‌ها باعث می‌شوند تا اتصال به طور کامل برقرار شوند.

 4. در صورت برطرف نشدن مشکل از کابل دیگری برای اتصال استفاده کنید و بررسی کنید که آیا مشکل از کابل است یا از اتصالات مانیتور یا کارت گرافیک. مانیتورها و کارت‌های گرافیک دارای چندین ورودی و خروجی هستند. از اتصال دیگر آن‌ها استفاده کنید. با این کار می‌بینید که آیا مشکل از پورت اتصال مانیتور یا کارت گرافیک است یا مشکل داخلی است.

 5. چند ضربه به مانیتور خود بزنید. بله این کار تنها برای مانیتورهای CRT قدیمی نیست و در مانیتورهای LCD نیز کار می‌کند. ضربه زدن به پشت این مانیتورها کار دیگری انجام می‌دهد اما ممکن است منجر به درست شدن بهم ریختگی رنگ مانیتور شما شود.

 6. از طریق تنظیمات خود مانیتور تنظیمات آن را به حالت اولیه خود درآورید و آن را ریست فکتوری کنید. اگر مشکل مانیتور شما از تنظیمات آن باشد با این کار برطرف خواهد شد. اگر هم احساس می‌کنید تا بهم ریختگی رنگ کمی در مانیتور خود دارید، می‌توانید به کمک همین تنظیمات رنگ مانیتور را به حالتی که می‌خواهید درآورید.

 7. تغییر تنظیمات کیفیت رنگ در تنظیمات کارت گرافیک. تنظیم این گزینه روی بالاترین حالت ممکن باعث می‌شود تا دقت رنگ تصاویر شما افزایش پیدا کند و می‌تواند باعث برطرف شدن مشکل بهم ریختگی رنگ تصویر مانیتور شما شود.

در صورتی که با راهکارهای بالا مشکل برطرف نشد، ایراد از مانیتور یا کارت گرافیک است و برای این که ببینید ایراد از کجاست اول مانیتور دیگری را به کامپیوتر متصل کنید. اگر مشکل برطرف شد مانیتور خود را برای استفاده از خدمات پس از فروش ببرید و یا تعمیر کنید.

اگر مشکل از کارت گرافیک بود نیز توصیه می‌کنیم تا کارت گرافیک جدیدی را برای خود تهیه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *