زمانی که می‌خواهید یک کارت گرافیک جدید و یا یک مانیتور جدید برای خود تهیه کنید یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که با آن مواجه می‌شوید این است که آیا می‌خواهید از یک کابل HDMI استفاده کنید یا از یک کابل دیسپلی پورت (DisplayPort).

بسیاری تصور می‌کنند که استفاده از یک مانیتور مناسب در گیمینگ تأثیری ندارد اما با توجه به اینکه تمام نگاه شما به صورت تمام مدت به مانیتورتان است، استفاده از یک مانیتور مناسب می‌تواند در روند بازی شما بسیار تأثیرگذار باشد.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا مطلب مربوطه تأثیر مانیتور گیمینگ در بازی را مطالعه نمایید.

چهار پورت و نوع اتصال اصلی برای اتصال مانیتور به کیس وجود دارد : VGA، DVI، HDMI و DisplayPort

اما کدام یکی از این اتصال‌ها برای گیمرها بهتر است و چه تفاوتی دارند؟ در ادامه مطلب به بررسی این مسئله خواهیم پرداخت.

پورت‌های DVI و VGA به دلیل محدودیت آن‌ها در سرعت انتقال اطلاعات دیگر در کارت‌های گرافیک قدرتمند استفاده نمی‌شوند و این پورت‌ها را تنها در کارت‌های گرافیک ارزان قیمت پیدا خواهید کرد.

دیسپلی پورت و HDMI پورت‌های به روز‌تر و کم حجم‌تر هستند و قابلیت انتقال اطلاعات با سرعت بیشتری را نیز دارند.

HDMI خلاصه شده عبارت “High Definition Multimedia Interface” است و اکثر کارت‌های گرافیک حداقل یک پورت HDMI دارند. HDMI بیشتر برای اتصال دستگاه‌های الکترونیکی خانگی مانند کنسول بازی، گیرنده تلویزیون و … به تلویزیون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکثر مانیتورهای حرفه‌ای تر مانند مانیتورهای ایسوس نیز دارای پورت HDMI برای اتصال هستند.

کارت‌های گرافیک دارای حداقل یک ورودی دیسپلی پورت نیز هستند و در سمت نمایشگرها بسیاری از تلویزیون‌ها فاقد دیسپلی پورت هستند اما اکثر مانیتورهای حرفه‌ای مانند مانیتور ایسوس MX25AQ و مانیتور گیمینگ ایسوس XG27VQ علاوه بر پورت HDMI دارای ورودی دیسپلی پورت نیز هستند.

دیسپلی پورت یا HDMI

انتخاب دیسپلی پورت یا HDMI بستگی به تجهیزات گیمینگ که از آن استفاده می‌کنید نیز دارد. به عنوان مثال اگر از یک کارت گرافیک GeForce و یک مانیتور گیمینگ G-Sync مانند مانیتور ایسوس XG27VQ استفاده می‌کنید بهتر است آن‌ها را به کمک یک کابل HDMI به یکدیگر متصل کنید.

بهتر است تا ابتدا نسخه پشتیبانی شده از این دو پروتکل اتصال تصویر توسط کارت گرافیک و مانیتور خود را بررسی کنید تا ببینید که آیا این پورت جوابگوی انتظارات تصویری که از آن‌ها دارید هستند یا خیر؛ در ادامه به معرفی نسخه‌های مختلف دیسپلی پورت و HDMI می‌پردازیم و حداکثر کیفیت پشتیبانی شده توسط هر نسخه را به شما معرفی می‌کنیم.

نسخه‌های HDMI

  • HDMI 1.4 پشتیبانی رزولوشن 4K (4,096 x 2,160) تا 24 هرتز، 4K (3,840 x 2,160) تا 30 هرتز، Full-HD 1080p تا 120 هرتز
  • HDMI 2.0 پشتیبانی از رزولوشن 4K تا 60 هرتز و پشتیبانی از فناوری HDR
  • HDMI 2.1 پشتیبانی از رزولوشن 10K تا 120 هرتز و پشتیبانی از استاندارد بالاتری از HDR، Dolby Atmos و فناوری DTS:X

نسخه‌های DisplayPort

  • DisplayPort 1.2 پشتیبانی از رزولوشن 4K تا 60 هرتز و پشتیبانی از FreeSync شرکت AMD
  • DisplayPort 1.3 پشتیبانی از رزولوشن 4K تا 120 هرتز یا 8K تا 30 هرتز
  • DisplayPort 1.4 پشتیبانی از رزولوشن 8K تا 60 هرتز و پشتیبانی از HDR
  • DisplayPort 2.0 پشتیبانی از رزولوشن 16K با HDR تا 60 هرتز و 10K بدون HDR تا 80 هرتز

توجه کنید که این اعداد اعلام شده پشتیبانی ماکزیموم رزولوشن‌های هرکدام از نسخه‌های این پروتکل‌هاست و برای محاسبه برای رفرش ریت بالاتر می‌توانید تا تقسیم رزولوشن به یک عدد رفرش ریت را با ضرب در آن عدد محاسبه کنید؛ به عنوان مثال رزولوشن 4K با سرعت 60 هرتز با رزولوشن Full-HD با سرعت 240 هرتز برابری می‌کند.

برای اینکه از حداکثر توانایی‌های پورت HDMI استفاده کنید نیاز به سیستمی بسیار قدرتمند دارید که با سخت‌افزارهای موجود, امروز قابلیت ایجاد سیستمی با این قدرت را نخواهید داشت و اگر هم این کار را بکنید، بازی‌هایی که می‌خواهید با سیستم غول خود انجام دهید نیز باید توانایی ساپورت رزولوشن‌های بسیار بالا برای استفاده از پهنای باند اتصال HDMI را داشته باشند که با سخت‌افزارهای موجود امروز قابلیت ایجاد سیستمی با این قدرت را نخواهید داشت و اگر هم این کار را بکنید، بازی‌هایی که می‌خواهید با سیستم غول خود انجام دهید نیز باید توانایی ساپورت رزولوشن‌های بسیار بالا برای استفاده از پهنای باند اتصال HDMI را داشته باشند.

البته این نکته را به یاد داشته باشید که حتی نسخه جدید HDMI 2.0 دارای محدودیت رفرش ریت تا 240 هرتز است که با این که رفرش ریت بسیار بالایی محسوب می‌شود، اما اگر یک مانیتور گیمینگ با رفرش ریت 240 هرتز دارید و قصد اورکلاک کردن مانیتور خود را دارید با اتصال HDMI نمی‌توانید از رفرش ریت بالای 280 هرتز استفاده کنید و باید از اتصال دیسپلی پورت برای این کار استفاده کنید.

دیسپلی پورت برای استفاده از چند مانیتور مناسب‌تر است. حتی اگر یک لپتاپ گیمینگ دارید که تنها یک دیسپلی پورت خروجی دارد می‌توانید به کمک هاب‌های دیسپلی پورت چند مانیتور را به لپتاپ خود متصل کرده و یا با اتصال زنجیره‌ای مانیتور‌ها این کار را انجام دهید، البته حالت دوم در حالتی است که مانیتور شما دارای یک پورت خروجی دیسپلی پورت باشد.

اما اگر می‌خواهید تنها از یک مانیتور استفاده کنید و نمی‌خواهید تا از قابلیت‌های G-Sync و FreeSync استفاده کنید، هردو اتصال توانایی انتقال رزولوشن‌ و رفرش ریت بالا را نیز دارند، البته مانیتور شما نیز باید توانایی نمایش تصاویری با رزولوشن و رفرش ریت بالا را نیز داشته باشند.

اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که دیسپلی پورت بری جایگزینی پورت‌های DVI و VGA طراحی شده‌ است و مختص اتصال مانیتور به کامپیوتر است درحالی که پورت HDMI پورتی مخصوص تلویزیون‌ها و تجهیزات الکترونیکی مربوط به آن است.

اگر لپتاپ شما تنها دارای یک پورت HDMI است نگران نباشید زیرا اگر مانیتورتان از قابلیت‌های G-Sync و FreeSync پشتیبانی نمی‌کند، تفاوتی در نحوه اتصال مانیتور مشاهده نخواهد شد.

اگر قصد تهیۀ مانیتوری مناسب برای خود را دارید پیشنهاد می‌کنیم تا مطلب راهنمای خرید مانیتور را مطالعه نمایید.

شرکت اسپیرو نماینده رسمی و انحصاری عرضه و خدمات لاجیتک در ایران.

نظرات (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *