اگر بیشتر از 25 سال است که با تجهیزات الکترونیکی و تجهیزات جانبی کامپیوتر کار می‌کنید حتمی به یاد دارید روزهایی که وقتی محصول جدیدی را تهیه می‌کردید به همراه آن دیسک کوچکی را دریافت می‌کردید که در آن فایل درایور ماوس یا کیبورد جدید شما بود و باید به کمک محتوای آن دستگاه خود را راه‌اندازی می‌کردید. این محتوا چیزی نبود به‌جز درایور دستگاه که برای کار کردن ماوس شما، کامپیوترتان به آن برای متوجه شدن دستورات ماوس نیاز داشت. اما در سال 1995 با ارائه Windows 95 فناوری به آن اضافه شد که نیاز به این دیسک‌ها را برای همیشه از بین برد و آن فناوری Plug and Play نام دارد.

plug and play چیستPlug and Play چیست؟

Plug and Play فناوری است که باعث می‌شود تا با اتصال دستگاه جدید به کامپیوتر سیستم‌عامل شما به صورت خودکار آن را شناسایی کند و باعث شود تا فاصله شما از متصل کردن دستگاه به کامپیوتر و شروع به کار کردن با آن تنها چند ثانیه و آن هم در زمان اولین اتصال باشد.

Plug and Play تنها مربوط به تجهیزاتی مانند ماوس و کیبورد نمی‌شود؛ بلکه تجهیزات دیگری مانند هدست اداری، اسپیکر و حتی تجهیزات بسیار پیشرفته‌تر مانند وب کم و دوربین ویدئو کنفرانس نیاز از این فناوری استفاده می‌کنند.

در گذشته برای این که قادر باشید تا با این تجهیزات کار کنید نیاز به نصب درایور و یا نصب نرم‌افزار خاصی داشتید تا بتوانید با آن دستگاه کار کنید. این کار می‌توانست تا قابلیت‌های دستگاه شما را محدود کند و پس از قدیمی شدن دستگاه شما و عدم وجود پشتیبانی نرم‌افزاری برای آن آن را بلا استفاده کند.

اما امروزه به وجود فناوری Plug and Play شما می‌توانید تا هر دستگاهی را به کامپیوتر خود متصل کنید و تنها چند لحظه صبر کنید تا دستگاه آماده استفاده شود؛ همچنین با توجه به اختیاری بودن نرم‌افزار مورد استفاده به همراه دستگاه پشتیبانی نرم‌افزاری مربوط به شرکت تولید کننده نرم‌افزار می‌شود و نه شرکت تولید کننده تجهیزات که باعث می‌شود تا به مدت طولانی تری بتوانید تا از دستگاه جدید خود بدون هیچگونه مشکل استفاده کنید و با آزادی در انتخاب نرم‌افزار مورد استفاده می‌توانید نرم‌افزاری را انتخاب کنید که بهتر می‌توانید تا از قابلیت‌های آن بهره ببرید و محدود به استفاده از یک نرم‌افزار خاص نیستید.

نظرات (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *