بیشتر دستگاه‌های پخش صوتی، چه در خودرو و چه خانگی و حتی اسپیکرهای همراه، دارای هر دو ورودی USB و Aux هستند؛ اما کدام یک برای استفاده بهتر است؟ بسیاری بر این عقیده هستند که ورودی USB بهتر از Aux است، اما آیا این حرف درست است؟ تفاوت کارکرد USB و Aux چیست؟

تفاوت USB با Aux

تفاوت اصلی USB با Aux این است که یک کابل USB به ارسال اطلاعات دیجیتال می‌پردازد؛ مانند زمانی که تلفن همراه خود را به کامپیوتر متصل کرده‌اید. اما کابل Aux اطلاعات صوتی را به صورت یک سیگنال آنالوگ منتقل می‌کند؛ مانند زمانی که بخواهید به یک آمپلیفایر متصل شوید یا هدفون خود را به خروجی صوتی متصل کنید.

این که کدام اتصال برای شما بهتر است بستگی به تجهیزات مورد استفاده شما دارد؛ اما، اتصال USB در دستگاه‌های بیشتری وجود دارد و معمولا کیفیت صدای بهتری دارد، اما تنها در تجهیزات دیجیتال دیده می‌شود. اتصال Aux در مواقعی کاربردی است که می‌خواهید به یک دستگاه پخش قدیمی یا سینمای خانگی متصل شوید یا دستگاه پخشی دارید که دارای کارت صدا یا DAC بهتری از دستگاه پخش دیجیتال با ورودی USB تان است.

بیشتر بخوانید: تفاوت سینمای خانگی با ساندبار

به علاوه در برخی از موارد اتصال USB، امکان کنترل دستگاه شما را از طریق دستگاه پخش وجود دارد، به این دلیل که اتصال USB کاملا دیجیتال است و ارتباط دو طرفه وجود دارد. اما در اتصال Aux این چنین نیست چرا که اتصال آنالوگ است و یک طرفه از سمت خروجی به ورودی است.

مزایا و معایب Aux

تفاوت usb با aux

مزیت اصلی ورودی Aux نسبت به USB این است که این ورودی در دستگاه‌های بسیاری وجود دارد. پورت Aux یک پورت بسیار قدیمی است و شما می‌توانید به کمک این پورت تقریبا هر خروجی صوتی را به هر ورودی صوتی که می‌خواهید متصل کنید.

ایراد Aux نسبت به USB این است که در اکثر موارد این اتصال کیفیت صدای کمتری را نسبت به USB دارد و این اتفاق ممکن است به چند دلیل مختلف رخ دهد و دلیل اصلی آن تنها نوع اتصال نیست.

یکی از دلایل این است که با توجه به آنالوگ بودن این اتصال ممکن است در نقاط اتصال به دلیل پایین بودن کیفیت تجهیزات، نویز وارد سیگنال شما شود. همچنین در اکثر مواقع دستگاهی (تلفن همراه) که به کمک Aux به دستگاه پخش صوتی خانگی یا خودرو متصل کرده‌اید؛ در نظر پردازش صوتی ضعیف‌تر از خود دستگاه پخش شماست؛ در بخش مزایا و معایب USB بیشتر در این باره توضیح داده شده‌است.

مزایا و معایب USB

چرا usb از aux بهتر است

زمانی که تلفن همراه خود را به کمک کابل USB به دستگاه پخش خانگی یا خودرو خود متصل می‌کنید؛ اطلاعات مربوط به موسیقی به صورت پردازش نشده و دیجیتال منتصل می‌شود و سپس به جای پردازنده دستگاه همراه شما توسط پردازنده دستگاه پخش که به صورت تخصصی این پردازش را انجام می‌دهد و DAC (Digital to Analog Converter) نام دارد، پردازش می‌شود.

این نه تنها به معنی عدم ورود نویز به سیگنال صوتی شما، بلکه به معنی پردازش شدن این اطلاعات صوتی با کیفیت بالاتر است که در نهایت به کیفیت بهتر صدا نتیجه می‌شود.

البته استثنی‌ای هم وجود دارد و آن زمانی است که شما یک پخش عادی داشته باشید و بخواهید یک دستگاه پخش همراه حرفه‌ای را به آن متصل کنید و موسیقی های رزولوشن پخش کنید. با اتصال USB اطلاعات بدون پردازش و بدون نویز منتقل می‌شوند، اما پخش شما امکان پردازش جزئیات بالای موسیقی شما را به خوبی دستگاه پخش همراه‌‌تان ندارد و حتی ممکن است به طور کلی فایل موسیقی شما را پخش نکند.

در این حالت اتصال Aux دستگاه پخش همراه شما به پخش خودرو یا خانگی‌تان که باعث پردازش و تولید شدن سیگنال توسط دستگاه پخش همراه شما و سپس انتقال آن به پخش خانه یا خودرو شما می‌شود، کیفیت صوتی بهتری خواهد داشت.

در نتیجه در اکثر مواقع کیفیت صدای USB از Aux بهتر خواهد بود؛ اما این مورد با توجه به تجهیزات مورد استفاده شما می‌‌تواند برعکس باشد.

ایراد اتصال USB این است که پشتیبانی کمتری از آن در تجهیزات صوتی نسبت به Aux شده است. در برخی از پخش‌های دارای ورودی USB تنها دستگاه‌های iOS پشتیبانی می‌وشند و دستگاه‌های Android پشتیبانی نمی‌شوند و در برخی دیگر بالعکس. در برخی از دستگاه‌ها حتی ورودی USB تنها برای حافظه‌های USB کاربرد دارد و شما نمی‌توانید تلفن یا دستگاه پخش موسیقی همراه خود را به آن متصل کنید.

البته امروزه تقریبا تمام دستاه‌های پخش و کل دستگاه‌های پخش همراه از فناوری بلوتوث برای ارسال اطلاعات به صورت وایرلس پشتیبانی می‌کنند که بیشتر مشکلات اتصال‌های USB و Aux را از بین می‌برد.

بیشتر بخوانید: امکانات بلوتوث 5

تفاوت بلوتوث و USB

در نحوه کارکرد اتصال صوتی، بلوتوث دقیقا مانند USB عمل می‌کند، با این تفاوت که اتصال آن به صورت بی‌سیم است. به این معنا که اطلاعات فایل موسیقی دیجستال شما به صورت پردازش نشده و دیجیتال، اما این بار به شکل وایرلس به دستگاه پخش برای پردازش شدن توسط پردازنده DAC دستگاه پخش منتقل می‌شود.

اما اتصال USB پهنای باند بالاتری دارد و پهنای باند بلوتوث در حال حاضر به اندازه‌ای نیست که بتوانید به صورت وایرلس از دستگاه همراه خود به پخش فایل موسیقی Hi-Res بپردازید. بله با اتصال بلوتوث این فایل پخش خواهد شد، اما در ابتدا توسط دستگاه همراه شما پردازش و فشرده‌سازی می‌شود تا حجم آن کاهش یابد و سپس ارسال خواهد شد که باعث کاهش جزئیات ریز در سیگنال صوتی شما می‌شود.

به همین دلیل در حال حاضر تنها را پخش موسیقی Hi-Res به کمک اتصال سیمی است.

جمع‌بندی USB یا Aux

  • پشتیبانی بیشتر از اتصال Aux نسبت به اتصال USB در تجهیزات صوتی وجود دارد؛ اما دستگاه‌هایی که اتصال USB در آن‌ها پشتیبانی شده‌است با این اتصال امکانات بیشتری دارند.
  • کیفیت صدا با اتصال USB به دلیل پردازش شدن فایل صوتی توسط DAC دستگاه پخش به جای دستگاه همراه شما بهتر است؛ اما استثنی‌هایی هم وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *