اسپیکرهای خانگی می‌توانند تغییر زیادی را در تجربه صوتی ما از محتوا ایجاد کنند؛ این تجربه می‌تواند در گوش دادن به موسیقی یا غرق شدن در افکت‌های صوتی یک فیلم سینمایی باشد. دو عدد از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای ارتقا سیستم صوتی تلویزیون خود در حال حاضر استفاده از ساندبار و سینمای خانگی است. اما کدام یک گزینه بهتری است؟ در این مطلب به پاسخ به سؤال ساندبار یا سینمای خانگی می‌پردازیم.

ساندبار یا سینمای خانگی : دلایل برتری ساندبار

ساندبار یا سینمای خانگیساندبارها قیمت پایین‌تری دارند

منظور این نیست که در مقایسه ساندبار یا سینمای خانگی ساندبارها محصولات ارزان قیمتی هستند؛ بلکه بسته به برند، مدل، قابلیت‌ها، جنس مواد بکار رفته و بسیاری دیگر می‌توانند بسیار گران‌قیمت نیز باشند. اما در مقایسه با یک سیستم سینمای خانگی با ویژگی‌های مشابه قیمت پایین‌تری دارند.

نصب ساندبار ساده‌تر است

زمانی که می‌خواهید یک ساندبار تهیه کنید نیازی به توجه به ابعاد و نوع چیدمان اتاقی که می‌خواهید از ساندبار در آن استفاده کنید ندارید؛ زیرا ساندبارها به حالت‌های مختلفی می‌توانند نصب شوند.

ساندبار را می‌توانید روی میز تلویزیون و در جلوی تلویزیون خود قرار دهید یا آن را بر روی دیوار در سمت بالا یا پایین تلویزیون خود نصب کنید.

ساندبارها گزینه‌ی بهتری برای آپارتمان‌های کوچک هستند

ساندبارها مجموعه‌ی کوچکتری نسبت به سیستم‌های سینمای خانگی هستند. همچنین ساندبارها از تعداد قطعه کمتری نیز تشکیل شده‌اند و یک ساندبار ماکسیموم 3 جزء جداگانه دارد درحالی که یک سیستم سینمای خانگی دارای حداقل 6 قطعه (5 اسپیکر + ساب‌ووفر) هستند.

به همین دلیل نیز برای استفاده در آپارتمان‌های کوچک (کمتر از 50 متر مربع) در انتخاب ساندبار یا سینمای خانگی استفاده از ساندبار به دلیل اشغال فضای کمتر آن پیشنهاد می‌شود.

ساندبار یا سینمای خانگی : دلایل برتری سینمای خانگی

اسپیکر خانگیکیفیت بالاتر صدای سینمای خانگی

همانطور که گفتیم ساندبارها مجموعه‌ی کوچکی هستند و تولید کنندگان ساندبار تلاش می‌کنند تا ماکسیموم تعداد اسپیکر را در کوچکترین بسته موجود جای دهند تا بهتری کیفیت صدا و بهترین تجربه صوتی را به شما ارائه دهند و این روش بهترین روش ممکن برای داشتن واضح‌ترین صدا با عمیق‌ترین بیس و بلندترین وکال‌ها و ریز ترین میزان تربل نیست.

ساندبار یا سینمای خانگیسیستم‌های سینمای خانگی مانند لاجیتک Z906 و لاجیتک Z623 دارای ساب‌‌‌ووفرهای بزرگ جداگانه‌ای هستند که می‌توانند کل فضای خانه شما را با بیسی قدرتمند پر کنند. در زمینه صداهایی با فرکانس پایین این تجهیزات به میزانی دقیق هستند که این صداها را نه تنها می‌توانید بشنوید، بلکه می‌توانید احساس کنید. به عنوان مثال می‌توانید تا تست صدای سیستم خانگی لاجیتک Z906 را در ویدئوی زیر مشاهده کنید.

 

همچنین به این دلیل که توسط اسپیکرهای این مجموعه احاطه شده‌اید، تمام صداها را به نحوی می‌شوید که انگار در میان هر صحنه، هر صحبت و هر موسیقی حضور دارید.

مناسب آپارتمان‌های بزرگتر

اتاق‌های بزرگتر نیاز به اسپیکرهای بزرگتری نیز دارند تا فضای آن‌ها با صدا پر شود و ساندبارها قابلیت این کار را ندارند.

به همین دلیل برای اتاق‌های و آپارتمان‌های بزرگ (90 متر مربع و بالاتر) بهتر است تا به تهیه یک سیستم سینمای خانگی بپردازید.

سیستم سینمای خانگی جایگزین سینما رفتن می‌شود

سیستم سینمای خانگی شما را غرق محتوا می‌کند و شما را در قلب مارجا قرار می‌دهد. با شبیه‌سازی شدن صدا از جهت‌های مختلف و نه تنها سمت راست و چپ، بلکه از جلو، عقب، بالا و پایین حس بسیار طبیعی‌تری نسبت به فیلمی که در حال تماشای آن هستید پیدا می‌کنید.

این قابلیت برای گیمینگ نیز مناسب است به طوری که در محیط بازی‌های آنلاین و جنگی این نکته که بتوانید موقعیت دشمنان خود را از صدار آن‌ها در بازی تشخیص دهید اهمیت زیادی دارد و حتی تکنولوژی DTS Headphone:X فناوری است که برای استفاده در یک هدست گیمینگ حرفه‌ای مانند هدست لاجیتک G935 طراحی شده‌است که اجازه می‌دهد تا این شبیه‌سازی موقعیتی صدا به صورت 3 بعدی را تنها با یک هدست استریو انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *