شارژ سریع (Fast Charge) چیست و چه تأثیری بر عمر باتری دستگاه دارد

شارژ سریع

امروزه بسیاری از دستگاه‌های از جمله تلفن‌های همراه، هدفون‌های وایرلس و بسیاری دیگر دارای قابلیت شارژ سریع یا فست شارژ (Fast Charge) هستند که به معنی قابلیت شارژ سریع‌تر دستگاه شما برای کاهش زمان شارژ است. اما فناوری شارژ سریع چگونه کار می‌کند و چه تأثیری بر باتری دستگاه شما دارد.

رشد استفاده از شارژ سریع

امروزه تمامی تلفن‌های همراه و برخی از تجهیزات الکترونیکی دیگر قابلیت فست شارژ را به عنوان قابلیت کاربردی جدید خود معرفی می‌کنند و هر کدام آمارهای مختلفی را راجع به محصول خود می‌دهند؛ آمارهایی مانند “۵۰ درصد شارژ در ۳۰ دقیقه” یا “شارژ کامل در یک ساعت”.

دلیل گسترش استفاده از فناوری شارژ سریع به دلیل افزایش میزان استفاده روزانه از تلفن‌های همراه در چند سال اخیر است. با بزرگتر شدن تلفن‌های همراه و استفاده از صفحات نمایش بزرگتر در آن‌ها نیاز به باتری بزرگتر به عنوان منبع تغذیه‌ای برای تلفن و به دنبال آن فراید شارژ با سرعت بالاتر برای شارژ کردن باتری با حجم بیشتر در زمان یکسان مورد نیاز است.

به صورت بسیار ساده Fast Charge با بالا بردن قدرت انتقالی (وات) به باتری دستگاه است. این میزان با ضرب ساده میزان ولتاژ جریان ورودی به دستگاه در میزان جریان ورودی به دستگاه قابل محاسبه است. به طور مثال در گذشته آداپتور همراه تلفن‌ها دارای قدرت ۵ وات بود که به صورت جریانی ۱ آمپری با شدت ۵ ولت است.

اما امروزه به همراه این دستگاه‌ها آداپتورهایی با قدرت ۱۵ وات، ۱۸ وات، ۳۰ وات و حتی در موارد خاصی ۸۰ وات و ۱۰۰ وات نیز ارائه می‌شوند.

نحوه کار فناوری فست شارژ

ممکن است توجه کرده باشید که چرا قابلیت فست شارژ در بازه‌هایی از شارژ اتفاق می‌افتد؛ به عنوان مثال شارژ از ۰ درصد تا ۵۰ درصد در ۳۰ دقیقه.

این موضوع به این دلیل است که اگر تا به حال نحوه شارژ شدن یک باتری لیتیوم یونی را بررسی کرده باشید متوجه خواهید شد که سرعتی که یک باتری توانایی شارژ شدن دارد زمانی که باتری شارژ کمتری دارد بیشتر از زمانی که است باتری شارژ ذخیره شده بیشتری را در خود دارد.

فراید شارژ باتری با فناوری شارژ سریع به ۳ بخش تقسیم می‌شود:

  1. Constant Current: در این مرحله ولتاژ افزایش پیدا می‌کند تا به ماکسیموم میزان خود برسد و جریان ثابت می‌ماند و در این فاز میزان انرژی بسیار زیادی وارد باتری شما می‌شود.
  2. Saturation: در این مرحله که ولتاژ در پیک خود قرار دارد میزان جریان کاهش پیدا می‌کند.
  3. Trickle/Topping: در این مرحله باتری به صورت کامل شارژ شده‌است و در صورتی که دستگاه شما همچنان به منبع شارژ خود متصل باشد به صورت دوره‌ای میزان کمی از شارژ توسط دستگاه دریافت می‌شود تا شارژ مصرف شده در زمان شارژ نشدن دستگاه دوباره پر شود.

کنترل میزان انرژی منتقل شده به دستگاه و طول زمان هر یک از فرایند‌های بالا فناوری شارژ سریع را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این توجه کنید که اتفاقات بالا در جریان بین برد باتری به باتری اتفاق می‌افتد و آداپتور شما برای تلفن‌های همراه ولتاژ ۵ ولت و جریانی وابسته به قدرت وات آداپتور را به صورت ثابت در اختیار شما قرار می‌‌دهد.

آینده فناوری شارژ

فناوری شارژ دستگاه‌های مختلف در حال پیشرفت هستند و تولید کنندگان این دستگاه‌ها به صورت مداوم در حال تلاش برای بالاتر بردن سرعت شارژ و بازدهی فراید شارژ دستگاه‌های خود هستند. به همین دلیل است که در بسیاری از تلفن‌های همراه امروزی از پورت شارژ USB Type-C به دلیل قابلیت انتقال جریان بیشتر آن استفاده می‌شود تا شرکت‌ها محدودیتی از طرف تجهیزات فیزیکی خود نداشته باشند.

همچنین فناوری‌های جدیدی برای شارژ دستگاه‌ها مانند شارژ وایرلس نیز در حال رشد و توسعه هستند؛ اما همچنان این فرایند شارژ به دلیل بازدهی بسیار کمتر آن نیاز به مدیریت حرارتی ویژه‌ دستگاه‌ها برای استفاده از فناوری فست شارژ دارند، به همین دلیل است که سریع‌ترین فرایند شارژ وایرلس یونیورسال امروزه تنها ۱۰W است.

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *