کلمه مانیتور به معنی نظارت کردن است و مهم‌ترین بخش ترید کردن نظارت و آنالیز چارت‌هاست. برخلاف کارهایی مانند طراحی گرافیک و گیمینگ، مانیتوری که مختص ترید کردن باشد وجود ندارد؛ اما در این مطلب به بررسی ویژگی‌هایی که باعث می‌شود یک مانیتور برای ترید مناسب باشد و به عنوان یک مانیتور مخصوص ترید شناخته شود، آشنا می‌شویم.

انواع مانیتور

مانیتور گیمینگ

مانند دیگر انواع تجهیزات، مانیتورهای مختلف برای کارهای متفاوت بهینه شده‌اند و در صورت تهیه یک مانیتور حرفه ای، قابلیت‌هایی را دریافت می‌کنید که برای انجام کار شما مناسب‌تر خواهد بود.

به عنوان مثال در یک مانیتور مخصوص طراحی گرافیک داشتن دقت رنگ بالا اهمیت دارد، زیرا به گرافیست اجازه می‌دهد تا رنگ‌ها را به درستی تنظیم کند تا محصول نهایی، به عنوان مثال یک بنر چاپی، بعد از چاپ دقیقا به رنگی دیده شود که در مانیتور دیده می‌شد.

در عین حال یکی از قابلیت‌های اصلی یک مانیتور گیمینگ، داشتن رفرش ریت بالا آن است که باعث می‌شود تصویر به صورت روان‌تر دیده و سریع‌تر نمایش داده شود که باعث ساده‌تر شدن کنترل بازی برای گیمر و افزایش سرعت واکنش او در بازی می‌شود.

برای تریدینگ، مانیتور مخصوص ترید وجود ندارد تا قابلیت‌های مورد نیاز برای این کار را در اختیار شما قرار دهد؛ اما همچنان فناوری‌های توسعه یافته در مانیتورهای مختلف برای استفاده مانیتور به عنوان مانیتور ترید کاربردی هستند.

در ادامه با بررسی فرآیند تریدینگ به معرفی ویژگی‌های یک مانیتور مناسب ترید می‌پردازیم.

ویژگی های مانیتور ترید

تریدینگ ویو

شما در حین ترید در حال تماشا و بررسی کردن نمودارهای بسیار بلند و طولانی خواهید بود و می‌خواهید تا علاوه بر نمودار اصلی از ابزارها و نمودارهای کمکی دیگر نیز در پلتفرم آنالیز و مانیتور ترید خود کمک بگیرید. حتی شاید بخواهید تا چندین نمودار مختلف را در کنار یکدیگر به صورت جداگانه ببینید.

به همین دلیل مانیتور مخصوص ترید نیاز به ابعاد تصویر بزرگ دارد؛ با این حال ممکن است با خود بگویید که برای داشتن یک تصویر بزرگ تهیه تلویزیون بهتر از مانیتور خواهد بود، مانیتورها ابعاد کوچکتری نسبت به تلویزیون‌ها دارند؛ پس چرا مانیتور تهیه کنم؟

زمانی که مانیتور را به کامپیوتر یا لپتاپ خود متصل می‌کنید، کامپیوتر شما خروجی تصویری متناسب با نسبت تصویر، اندازه و رزولوشن مانیتور به شما ارائه می‌دهد.

با اتصال تلویزیون به کامپیوتر علاوه بر این که کامپیوتر امکان تشخیص مشخصات پنل تلویزیون را ندارد و باید تنظیمات آن را به صورت دستی انجام دهید؛ تلویزیون تنها تصویر لپتاپ شما را با اندازه بزرگتر به شما نمایش خواهد داد، درحالی که هدف از این کار امکان نمایش اطلاعات بیشتر در یک صفحه است.

بیشتر بخوانید: تفاوت مانیتور و تلویزیون

در ادامه همین بحث یکی از ویژگی‌های یک مانیتور ترید، داشتن رزولوشن بالا است.

رزولوشن مانیتور مخصوص ترید

مانیتورهایی که رزولوشن بالایی دارند مانند یک مانیتور 4K یا 1440p علاوه بر این که اندازه تصویر بزرگتری دارند، به علت رزولوشن بیشتر به شما این امکان را می‌دهند تا اطلاعات بیشتری را در تصویر مانیتور خود جای دهید.

یک مانیتور Full-HD با اندازه حدود 23 اینچ نیز مناسب خواهد بود، اما اگر به دنبال یک مانیتور هستید که بتواند اطلاعات زیادی را در آن واحد به شما نمایش دهد یک مانیتور با رزولوشن 1440p یا 4K که اکثرا دارای اندازه تصویر حدود 27 اینچ هستند برای تریدینگ مناسب‌تر خواهد بود.

استفاده از مانیتور اولترا واید

مانیتور مخصوص ترید

استفاده از یک مانیتور اولترا واید می‌تواند مزیت‌های زیادی به عنوان یک مانیتور مخصوص ترید داشته باشد.

مانیتور اولترا واید به مانیتوری گفته می‌شود که به جای نسبت تصویر 16:9 دارای نسبت تصویر 21:9 و در برخی از مانیتورها 32:9 است.

شما با استفاده از یک مانیتور عریض می‌توانید تا در عین حال بازی زمانی بیشتری از نمودار را بدون این که جزئیات آن را کوچکتر کنید ببینید، یا حتی در صورت لزوم می‌توانید تا با دو نیم کردن فضای مانیتور بین دو پنجره اطلاعات بیشتری نسبت به هرکدام را مشاهده کنید.

بهترین مانیتور برای Trade

با توجه به توضیحات بالا مانیتور مخصوص ترید باید دارای 3 ویژگی باشد:

  1. اندازه بزرگ
  2. رزولوشن بالا
  3. اولترا واید

با این تفاسیر بهترین مانیتور برای ترید مانیتور ایسوس XG49VQ است.

ایسوس XG49vq

این مانیتور، یک مانیتور گیمینگ است که دارای نسبت تصویر 32:9 و اندازه تصویر آن 49 اینچ است.

البته شاید اندازه 49 اینچ آن مقداری عجیب به نظر بیاید و تصور کنید که خیلی بزرگ باشد؛ اما در واقع تصویر این مانیتور به اندازه دو مانیتور 27 اینچ است که به یکدیگر چسبیده‌اند.

داشتن این نسبت تصویر و اندازه عجیب باعث می‌شود تا بتوانید تا پنجره نمودار خود را بیش از حد نیاز نیز باز کنید، که با کوچکتر کردن آن و باز کردن پنجره‌های دیگر در کنارش قابلیت نظارت بر دیگر چیزها را در کنار پنجره Tradingview خود داشته باشید.

همچنین این مانیتور دارای رزولوشن Full-HD است که البته با توجه به نسبت تصویرش به جای 1920×1080 دارای رزولوشن 3840×1080 است و می‌تواند تا جزئیات بسیاری از تصویر را به شما نمایش دهد.

البته قیمت این مانیتور بسیار بالاست و ممکن است تا بسیار قصد هزینه زیاد را برای مانیتور خود نداشته باشند، به همین دلیل مانیتورهایی که قابلیت‌های مشابهی را با این مانیتور، خصوصا در مورد اولترا واید بودن دارند، مانند ایسوس XG35VQ، ایسوس MX34VQ و موارد مشابه به عنوان مانیتور ترید گزینه مناسبی خواهند بود.

در صورتی که سؤالی درباره مانیتورها و ویژگی آن‌ها دارید می‌توانید تا سوال خود را در بخش نظرات ثبت کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

سوالات متداول

آیا مانیتور مخصوص ترید داریم؟

خیر، همچنان مانیتور که مختصا برای تریدینگ طراحی و ساخته شده باشد وجود ندارد، اما برخی از مانیتورهای حرفه‌ای‌تر قابلیت‌هایی را ارائه می‌دهند که برای تریدینگ نیز مناسب است.

مانیتور مخصوص ترید چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

اندازه بزرگ، رزولوشن بالا، نسبت تصویر اولترا واید یا عریض

آیا نمی‌توان از تلویزیون به عنوان مانیتور ترید استفاده کرد؟

هدف از تهیه مانیتور مخصوص ترید دیدن جزئیات و اطلاعات بیشتر است و تلویزیون تنها قادر است تا تصویر کامپیوتر شما را با اندازه بزرگتر نمایش دهد و اطلاعات بیشتری را در این تصویر بزرگ نمایش نخواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *