محصولات ارگونومیک لاجیتک تنها به ماوس عمودی ختم نمی‌شود و کیبورد ارگونومیک لاجیتک ERGO K860 نیز در این دسته قرار می‌گیرند. در این مطلب کیبورد ارگونومیک Logitech K860 را بررسی می‌کنیم و به صورت کامل با ویژگی‌های آن آشنا می‌شویم.

کیبورد ارگونومیک چیست؟

لاجیتک k860

کیبورد ارگونومیک به کیبوردی گفته می‌شود که هدف آن کاهش تنش و خستگی دستان کاربر در زمان کار با کیبورد با تغییر شکل و چیدمان دکمه‌های کیبورد، به طوری که مطاقبت بیشتری با حالت طبیعی دستان کاربر داشته باشد و میزان حرکت انگشتان او را در حیت تایپ کاهش دهد گفته می‌شود.

یک کیبورد ارگونومیک می‌تواند در دو قسمت جداگانه یک یک قسمت مانند دیگر کیبوردها باشد، اما چیدمان دکمه‌های آن نسبت به دست شما به صورت خطی و صاف نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: ماوس ارگونومیک چیست

خمیدگی دکمه‌ها

لاجیتک ERGO K860 یک کیبورد ارگونومیک یکپارچه است که دکمه‌های آن به دو بخش تقسیم شده‌اند (One-piece Split) و چیدمان دکمه‌های هر بخش نیز یک مسیر خمیدگی به سمت داخل را دنبال می‌کنند.

این شکل چیدمان باعث می‌شود تا برخلاف کیبوردهای عادی شما نیازی به جمع کردن شانه‌های خود برای صاف شدن دستانتان با کیبورد برای تایپ با سرعت بالا به صورت اصولی و قرار گرفتن نوک انگشتان دستتان روی دکمه‌های Home Row را نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه سریع تایپ کنیم

علاوه بر این خمیدگی، وسط کیبورد نیز از سطح میز به سمت بالا خمیده است که باعث می‌شود تا برای قرار گرفتن انگشتان‌تان در موقعیت درست، نیازی به چرخاندن مچ دستتان نیز نداشته باشید و همین که دستانتان را روی سطح میز قرار می‌دهید، به صورت خودکار در حالتی باشند که باید روی کیبورد قرار بگیرند.

نتیجه تمام این خمیدگی‌ها این است که در هنگام تایپ به حرکت، چرخش و کشیدن کمتری در ساعد، مچ و انگشتان دست خود نیاز خواهید داشت که اگر در طول روی مدت طولانی را مشغول به تایپ مداوم باشید، کاهش میزان گرفتگی و خستگی عصلات را در دستان خود احساس خواهید کرد.

برخلاف دیگر کیبوردها که زاویه کیبورد به سمت بالاست، در کیبورد ارگونومیک لاجیتک زاویه کیبورد به سمت پایین است، بدین معنا که قسمت پایین کیبورد در سطح بالاتری نسب به قسمت بالای آن قرار گرفته است.

البته برای این دستانتان را روی کیبورد قرار دهید، نیاز به بالا بردن مچ دست‌تان نخواهید داشت، بلکه با قرار گرفتن دستان‌تان روی استراحتگاچ مچ دست فومی این کیبورد، دستان شما به صورت طبیعی روی دکمه‌های کیبورد قرار خواهد گرفت.

برای این کار نیز نیازی به خم کردن مچ دست به سمت پایین نیست، بلکه تنها با رها کردن آن‌ها این اتفاق خواهد افتاد. طراحی کیبورد ارگونومیک لاجیتک به شکلی است که مانند دیگر کیبوردها نیست، اما عادت به کار با این شکل جدید نیز به هیچ عنوان دشوار نیست و تنها با چند دقیقه کار با این کیبورد به آن مسلط خواهید شد.

یکی از عواملی که به این مورد کمک فراوانی می‌کند، استراحتگاه مچ دست این کیبورد است که از جنس فوم با روکش پارچه‌ای است که قسمت فوم آن از دو لایه تسکیل شده‌است؛ لایه بالایی که نرم و راحت است و لایه زیری که محکم تر است تا تکیه گاه خوبی برای دستان شما باشد.

کیبورد ارگونومیک

روکش پارچه‌ای نیز باعث می‌شود تا سطح آن برای دست شما قابل تنفس باشد و زیر دست خود احساس گرما و حرارت، مانند روکش‌های چرمی، نکنید.

ریز نکات دیگری در طراحی این کیبورد ارگونومیک وجود دارد. به عنوان مثال اکثر 109 دکمه این کیبورد دارای طراحی استاندارد با سوئیچ‌های ممبران با پایه Chicklet هستند؛ اما دکمه‌های در کنار قسمت میانی کیبورد به اندازه‌های متفاوتی بسته به موقعیت اصلی دکمه پهن‌تر شده‌اند بتوانید راحت‌تر و با حس لامسه خود جای دکمه‌ها را پیدا کنید.

با این وجود در هنگام کار با کیبورد ممکن است احساس کنید که دکمه Backspace با توجه به خمیدگی کیبورد و چیدمان دکمه‌ها فاصله بیشتری از دستان شما دارد. واقعا به این شکل نیست، اما در طول 1 تا 2 روز اول استفاده از کیبورد این احساس به شما دست خواهد داد، اما در نهایت حافظه لامسه شما به آن عادت خواهد کرد.

همچنین به علت زاویه منفی کیبورد که به سمت پایین است و نه بالا، پایه‌های کیبورد در قسمت پایینی کیبورد قرار دارند و نه در قسمت بالای آن.

در عین حال این خمیدگی به سمت پایین با توجه به اندازه دست شما، ارتفاع میز کار و ارتفاعی که شما در آن می‌نشینید می‌تواند مقداری آزار دهنده باشد؛ به همین دلیل این پایه‌ها در دو زاویه 4 و 7 درجه قابل تنظیم هستند تا این مشکل را نیز برطرف کنند.

طول بلند کیبورد

کیبورد ارگونومیک لاجیتک ERGO K860 یک کیبورد فول‌سایز با نامبرپد و طراحی ارگونومیک است. برخی از افرادی که علاقه‌مند به کیبوردهای ارگونومیک هستند ترجیح می‌دهند تا نامبرپد جداگانه داشته باشند. چیدمان دکمه‌های جهت و نامبرچد مانند کیبوردهای عادی است و تفاوتی نمی‌کند و برای کار با آن‌ها باید موقعیت دست راست خود را تغییر دهید.

اما به دلیل بزگتر شدن بخش دکمه‌های حروف در کیبورد، وجود دکمه‌‌های نامبرپد باعث می‌شود تا طول این کیبورد بلند باشد.

ابعاد این کیبورد ارگونومیک 45 در 23 سانتی‌متر است و وزن آن 1160 گرم است که کیبورد بزرگ و سنگینی محسوب می‌شود. به همین دلیل نیاز به فضای زیادی روز سطح میز خود برای قرار دادن این کیبورد دارید.

امکانات لاجیتک ERGO K860

اگر از طراحی ارگونومیک این کیبورد عبور کنیم هم لاجیتک ERGO K860 قابلیت‌های فراوانی دارد، اکثر قابلیت‌هایی که در کیبوردهای سری MX لاجیتک وجود دارند، در این کیبورد نیز دیده می‌شوند.

از جمله قابلیت اتصال به کمک دانگل یونیفایینگ لاجیتک و یا به کمک بلوتوث به انتخاب کاربر، همچنین امکان اتصال این کیبورد به 3 دستگاه مختلف به صورت همزمان و امکان انتخاب دستگاه فعال به کمک دکمه‌های Easy-Switch وجود دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه اتصال کیبورد بلوتوث

این به معنی امکان اتصال این کیبورد به دستگاه‌های مختلف از جمله کامپیوتر، تبلت، تلفن همراه و حتی تلویزیون هوشمند شماست.

به علاوه اگر قصد اتصال کیبورد به کمک دانگل Unifying را دارید، اگر ماوس لاجیتکی دارید که از این دانگل‌ها پشتیبانی می‌کنند نیازی به اتصال دو دانگل جداگانه به کامپیوتر خود برای اتصال ماوس و کیبورد را نخواهید داشت و می‌توانید با ست کردن هر دو دستگاه روی یک دانگل، هر دو را با یک دانگل متصل نمایید.

بیشتر بخوانید: دانگل یونیفایینگ چیست

دکمه‌های این کیبورد دارای میانبرهای ویندوز و میانبرهای MacOS هستند و افرادی که با کامپیوترهای مک کار می‌کنند می‌توانند به راحتی و بدون مشکل ندانستن جایگاه میانبرهای MacOS از این کیبورد استفاده کنند.

این کیبورد وایرلس است، به همین دلیل با باتری کار می‌کند، برخلاف کیبوردهای سری MX این کیبورد دارای باتری قابل شارژ نیست، اما با دو باتری نیم قلم یا AAA عمر باتری تا 2 سال را به شما ارائه می‌دهد.

مانند دیگر میبوردهای حرفه‌ای لاجیتک، کیبورد ارگونومیک Logitech ERGO K860 نیز توسط نرم‌افزار +Logi Options پشتیبانی می‌شود. این به معنی امکان مپ و تنظیم دستور و کارکرد دکمه‌های ردیف Function به هر دستور سفارشی که شما بخواهید است.

شخصی‌سازی کیبورد

به این معنا که شما می‌توانید میانبرهای کاربردی که استفاده زیادی از آن‌ها می‌کنید را روی این دکمه‌ها تنظیم کنید و هربار که خواستید از آن‌ها استفاده کنید، به جای فشار چند دکمه تنها با فشار یک دکمه دستوری که می‌خواهید را اجرا کنید.

حتی می‌توانید دستورات این دکمه‌ها را برای هر نرم‌افزار که با آن کار می‌ید به صورت جداگانه تنظیم کنید، یعنی یک دکمه زمانی که در حال کار با نرم‌افزار Photoshop هستید یک کار و زمانی که در حال کار با نرم‌افزار Word هستید یک کار دیگر را انجام دهد.

اگر در کنار کیبورد ارگونومیک K860 از یک ماوس با قابلیت Flow لاجیتک استفاده کنید، می‌توانید از این قابلیت در کیبوردتان نیز برای سوئیچ کردن خودکار کیبورد از کامپیوتر به کامپیوتر دیگر به کمک ماوس بهره ببرید.

جمع‌بندی

اگر به دنبال یک کیبورد ارگونومیک هستید تا احساس خستگی کار طولانی مدت با کیبورد را از دستان شما از بین ببرد، لاجیتک ERGO K860 یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما خواهد بود.

با توجه به این که این کیبورد، پرفروش‌ترین کیبورد ارگونومیک در وب‌سایت آمازون است، به نظر می‌رسد که افراد بسیاری در این مورد هم عقیده هستند.

نگران شکل عجیب کیبورد هم نباشید، بعد از مدت کوتاهی کار با آن به آن عادت خواهید کرد، اما قبل از تهیه آن از وجود فضای خالی کافی در میز کاری‌تان مطمئن شوید.

شرکت اسپیرو نماینده رسمی و انحصاری عرضه و خدمات لاجیتک در ایران.

نظرات (3)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *