آموزش نصب ماوس بی سیم به لپ تاپ

ماوس یا موشواره به دو دسته با سیم و بی‌سیم تقسیم می‌شوند و در این مقاله از اسپیرو قصد داریم نحوه نصب ماوس بی سیم به لپ تاب را آموزش دهیم.

بی‌سیم شدن ماوس‌ها دردسرها را کم کرده است و دیگر خبری از سیم‌های طول و دراز دست و پا گیر نیست و بعد از تولید ماوس بی سیم کمتر کسی از ماوس با سیم استفاده می‌کند. ویژگی‌های منحصر به فردی چون قابل حمل بودن ماوس بی سیم به خصوص برای افرادی که در سفر نیز دائما با لپ تاپ خود مشغول به کار هستند ماوس Wireless بسیار کارآمد است.

البته ماوس‌های گیمینگ که نیاز به سریع‌ترین عکس‌العمل‌ها را دارند با بی‌سیم شدن به مشکلاتی مانند کندی و یا قطعی ارتباط دجار می‌شوند و به این دلسل اکثر ماوس‌های گیمینگ به صورت سیم‌دار ارائه می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب مربوط به تفاوت ماوس گیمینگ و عادی را مطالعه کنید.

امروزه گرایش مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وسایل جانبی کامپیوتر و لپ تاپ به سمت بی‌سیم شدن و قابل حمل بودن است. حتما بسیاری از شما لپ تاپ‌های سنگین را به خاطر دارید که امروزه رقابت بر سر تولید لپ‌تاپ‌های بسیار سبک است و یا وسایل جانبی چون کیبورد بی سیم هم مانند ماوس بی سیم مورد استقبال زیادی قرار گرفته است و میزان فروش ماوس و کیبورد‌های بی‌سیم به قدری بیشتر از انواع با سیم آن‌هاست که موس و کیبورد کومبو Logitech MK270 و ماوس بی سیم Logitech M185 پرفروش‌ترین محصولات در دسته خود در سراسر جهان هستند.

ماوس‌های بی‌سیم خود با توجه به پروسه اتصال آن‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول ماوس‌هایی هستند که به کمک یک گیرنده به کامپیوتر شما متصل می‌شوند و دسته دوم ماوس‌هایی هستند که به کمک فناوری بلوتوث به کامپیوتر شما متصل می‌شود. در ادامه با نحوه اتصال انواع ماوس بی سیم با لپ تاپ آشنا خواهیم شد.

 

اجزای تشکیل دهنده ماوس بی سیم

  • دستگاه فرستنده در داخل ماوس قرار دارد.
  • دستگاه گیرنده به اشکال مختلف طراحی شده است که شبیه به فلش یا قلم به لپ تاپ متصل می‌شوند.

 

نحوه اتصال موس بی سیم گیرنده‌دار به لپ تاپ:

ماوس‌های بی‌سیم گیرنده دار دارای یک فرستنده، گیرنده که سیگنال‌های فرکانس رادیویی را از طریق فرستنده به گیرنده‌ای که به لپ تاپ متصل است ارسال می‌کند.

اگر ماوس بی سیم شما مانند ماوس‌های بی‌سیم لاجیتک از قابلیت Plug-and-Play بهره ببرد؛ برای اتصال این دسته از ماوس‌ بی سیم به کامپیوتر کافی است تا گیرنده خود را به کامپیوتر متصل کرده و ماوس خود را روشن نمایید و به صورت خودکار درایور مخصوص برای کار ماوس در کامپیوتر نصب شده و می‌توانید با ماوس خود کار کنید.

البته برخی از ماوس‌ها مانند ماوس‌های حرفه‌ای مانند Logitech MX Master 2S یا ماوس‌های گیمینگ دارای نرم‌افزارهایی برای تنظیمات مختلف ماوس هستند، اما این نرم‌افزارها لازمه‌ای برای راه‌اندازی ماوس نیستند.

 

نحوه اتصال موس بی سیم بلوتوث به لپ تاپ:

ماوس‌های بلوتوث یک قدم فراتر از ماوس‌های بی سیم عادی گذاشته‌اند و برای اتصال آن‌ها به کامپیوتر به گیرنده‌ای نیاز نخواهید داشت. اکثر کامپیوترهای امروزی دارای چیپ بلوتوث هستند و نیازی به گیرنده‌ی بلوتوثی برای اتصال این دسته از ماوس‌ها نخواهید داشت.

نحوه اتصال این دسته از ماوس‌ها نیز بسیار ساده است. تنها کافی است که بلوتوث کامپیوتر خود را روشن کرده و آن را در صفحه جست وجود قرار دهید، دکمه‌ای که روی ماوس شما برای اتصال آن وجود دارد را نگه‌دارید تا به حالت اتصال رود، ماوس خود را در کامپیوتر بیابید و آن را انتخاب کنید، و بعد از چند ثانیه ماوس شما متصل شده‌است.

 

چند نکته‌ مهم در مورد ماوس بی سیم:

  • درست است که ماوس بی سیم نیازی ندارد که به لپ تاپ شما متصل باشد اما بیشترین مصافتی که لپ تاپ با ماوس بی سیم می‌تواند داشته باشد نهایتا ۹ قدم است اما در نسل جدید ماوس بی سیم هایی که در بازار وجود دارد؛ تکنولوژی ۲٫۴ گیگاهرتز تا ۳۰ قدم فاصله نیز می‌توان تا لپ تاپ داشت.

 

  • ماوس‌های بلوتوثی به سبب اتصال به کمک فناوری بلوتوث قابلیت‌های بیشتری نسبت به ماوس‌های عادی دارند؛ به عنوان مثال ماوس Logitech MX Master 2S دارای قابلیت FLOW می‌باشد که به شما اجازه می‌دهد تا به چند کامپیوتر به صورت همزمان متصل شوید و به انتقال فایل در بین آن‌ها بپردازید. برای اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم تا مطلب مربوط به تکنولوژی FLOW را مطالعه کنید.

لطفا در خرید ماوس بی سیم خود دقت لازم را داشته باشید تا بتوانید از استانداردترین ماوس های بی سیم بازار استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *