تقریبا تمام ماوس‌های وایرلس از قطعه‌ای به نام دانگل یا گیرنده برای اتصال به کامپیوتر استفاده می‌کنند که یک قطعه کوچک با پورت USB است؛ اما اگر دانگل ماوس خود را گم کردید چکار باید بکنید؟ آیا راه‌حلی برای گم شدن دانگل ماوس وجود دارد؟

در این مطلب به راهنمایی کامل درباره این موضوع می‌پردازیم، برای این که سریع‌تر بتوانید درباره موضوع سوال خود مطالعه کنید و راه‌حل مناسبی برای آن پیدا کنید روی عنوان مورد نظر خود در فهرست زیر کلیک کنید:

دانگل ماوس چیست

ارتباط بین ماوس وایرلس و کامپیوتر به صورت مستقیم انجام نمی‌شود؛ این ارتباط از طریق ارسال شدن دستورات ماوس به کامپیوتر انجام می‌شود و باید دستگاهی باشد که این اطلاعات را ارسال کند و در کامپیوتر دریافت کند.

این مجموعه شامل یک فرستنده و یک گیرنده است؛ فرستنده درون ماوس قرار دارد و گیرنده همان دانگل USB است که شما به کامپیوتر متصل می‌کنید.

دستورات ماوس از طریق موج رادیویی توسط فرستنده در فضا پخش می‌شود و توسط گیرنده که به کامپیوتر متصل است دریافت می‌شود و دستورات را به کامپیوتر منتقل می‌کند.

به صورت خلاصه دانگل ماوس که به شکل یک دستگاه کوچک با پورت USB است گیرنده این سیستم ارسال اطلاعات با موج رادیویی است که اطلاعات ارسالی از طرف ماوس را دریافت کرده و به کامپیوتر منتقل می‌کند.

گم شدن دانگل ماوس وایرلس

گم شدن دانگل ماوس وایرلس اتفاقی است که ممکن است برای هر شخصی که صاحب یک ماوس وایرلس است رخ دهد. با توجه به برند ماوس شما ممکن است تا گیرنده آن قابلیت جایگزین شدن داشته باشد و به صورت جداگانه به فروش برسد.

علاوه بر آن گیرنده‌های Universal نیز قابل تهیه‌اند که قابلیت اصلی آن‌ها قابلیت اتصال به هر دستگاه وایرلس که با فناوری فرکانس رادیویی یا RF متصل شود ذکر شده‌است؛ اما بر کارکرد 100 درصدی آن‌ها نمی‌توانیم به شما اطمینان دهیم و با اطمینان کامل به شما تهیه این محصولات را پیشنهاد کنیم.

در صورتی که قصد جایگزین کردن گیرنده USB گم شده خود را با یکی از این گیرنده‌ها دارید پیشنهاد می‌کنیم تا قبل از تهیه این محصول از توانایی کارکردن آن با محصول خود اطمینان برقرار کنید.

اگر کیبورد و ماوس کمبو وایرلس شما از کیبورد و ماوس لاجیتک است می‌توان آن را با گیرنده مدل خود متصل کرد، اما متأسفانه این گیرنده‌ها به صورت جداگانه توسط لاجیتک به فروش نمی‌رسند؛ اما با توجه به مدل ماوس یا کیبورد لاجیتک شما و ساپورت آن از قابلیت Unifying لاجیتک می‌توان آن را با یک گیرنده Unifying متصل کرد.

دانگی یونیفای لاجیتک

دانگل ماوس یونیفای لاجیتک چیست؟

گیرنده یونیفای لاجیتک گیرنده‌ای است که به همراه محصولات حرفه‌ای‌تر لاجیتک مانند ماوس لاجیتک MX Master 2S یا کیبورد لاجیتک MX Keys دریافت می‌کنید. تفاوت ظاهری این دانگل با دانگل‌های عادی در وجود علامت نارنجی رنگ Unifying بر روی گیرنده است.

دانگی یونیقای

قابلیت اصلی این گیرنده آن است که به کمک آن و نرم‌افزار مخصوص آن می‌توانید تا 6 کیبورد و ماوس را به کمک یک گیرنده به کامپیوتر خود متصل کنید و برای تمامی کیبورد و ماوس‌های لاجیتک خود تنها یک گیرنده داشته باشید.

همچنین با ابعاد بسیار کوچک این گیرنده می‌توانید آن را به لپتاپ خود متصل کنید و آن را در جای خود رها کنید و دیگر نگران گم کردن دانگل ماوس وایرلس خود نباشید.

در صورت گم شدن دانگل ماوس وایرلس خود و پشتیبانی ماوس خود از این گیرنده می‌توانید با تهیه یک گیرنده Unifying لاجیتک آن را جایگزین گیرنده اصلی ماوس یا کیبورد وایرلس خود کنید؛ اما کدام دستگاه‌ها از این گیرنده پشتیبانی می‌کنند؟

گیرنده Unifying

ماوس و کیبورد‌های وایرلس RF

در صورت گم شدن دانگل ماوس وایرلس یا کیبورد وایرلس خود اگر دستگاه شما در لیست زیر موجود است می‌توانید یک گیرنده یونیفای را جایگزین گیرنده اصلی دستگاه کنید:

ماوس‌های لاجیتک پشتیبانی کننده از گیرنده Unifying

کیبوردهای لاجیتک پشتیبانی کننده از گیرنده Unifying

ممکن است تا ماوس یا کیبورد شما از مدل‌های قدیمی‌تر برند لاجیتک باشد و در لیست بالا مدل ماوس خود را مشاهده نکنید. در این صورت ماوس خود را بررسی کنید؛ می‌توانید تا با سرچ مدل ماوس یا کیبورد خود پشتیبانی آن از گیرنده Unifying را بررسی نمایید.

همچنین در صورتی که ماوس شما توانایی اتصال به گیرنده Unifying را داشته باشد با بررسی خود ماوس در قسمتی از آن می‌توانید تا لوگوی چرخ دنده نارنجی رنگ Unifying لاجیتک را با توجه به مدل به صورت رنگی، سیاه و سفید و یا هک شده در بدنه ماوس مشاهده کنید.

نحوه تنظیم دانگل جدید برای ماوس

نحوه اتصال و ست کردن یک دانگل جدید برای ماوس وایرلس شما بسته به نوع دانگل و نوع ماوس و امکان کار این دانگل با ماوس شما دارد.

به صورت کلی اگر دانگل USB شما از نوع دانگل‌های Universal باشد و امکان کار با ماوس شما را داشته باشد، برای اتصال آن کافیست تا قبل از روشن کردن ماوس، دانگل را به کامپیوتر متصل کرده و سپس ماوس را روشن کنید تا با دانگل ست شود.

در صورتی که ماوس شما از ماوس‌های لاجیتک است، برای ست کردن دانگ جدید با بخش خدمات پس از فروش ما تماس بگیرید تا بسته به مدل ماوس شما را به طور کامل راهنمایی کنند.

آیا امکان تعمیر دانگل ماوس وجود دارد؟

در اکثر مواقع خیر، مشکلی که برای اکثر دانگل‌ها به وجود می‌آید آن است که از قیمت پورت USB به برد قطع می‌شوند و امکان تعمیر آن وجود ندارد؛ امکان سوختن برد دانگل نیز وجود دارد که با توجه به اندازه کوچک دانگل‌های جدید تعمیر آن تقریبا غیر ممکن است.

برای بررسی دقیق‌تر می‌توانید دانگل و ماوس خود را برای خدمات پس از فروش برند آن در ایران بفرستید یا با خودتان ببرید و یا به یک تعمیرکار تجهیزات الکترونیکی آن را نشان دهید تا در صورت امکان دانگل را برای شما تعمیر کند. اما در اکثر مواقع این امکان وجود ندارد.

آیا می‌توان ماوس وایرلس را بدون دانگل متصل کرد؟

بله، اما برای اکثر ماوس‌های وایرلس این امکان وجود ندارد. سیستم فرکانس رادیویی همانطور که توضیح دادیم نیازمند یک ارسال کننده و یک گیرنده است. بدون دانگل شما گیرنده را حذف کرده‌اید و راهی برای انتقال دیتا و دستورات از ماوس به کامپیوتر وجود ندارد.

مگر این که راه دیگری برای انتقال دیتا وجود داشته باشد و آن استفاده از یک پروتوکل اتصال وایرلس دیگر، یعنی بلوتوث است. شما می‌توانید ماوس‌های بلوتوثی را بدون دانگل به کامپیوتر متصل کنید به این دلیل که در این فرآیند چیپ بلوتوث داخلی لپتاپ یا کامپیوتر شما به عنوان گیرنده عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید: قابلیت‌های بلوتوث 5 چیست

ماوس بلوتوث

ماوس و کیبوردهای بلوتوثی

قابلیت اصلی ماوس و کیبوردهای بلوتوثی قابلیت اتصال آن‌ها با فناوری بلوتوث و عدم نیاز به گیرنده است؛ اما بیشتر ماوس‌های بلوتوثی برند لاجیتک قابلیت کار با گیرنده Unifying را دارند.

در صورتی که از یک ماوس بلوتوثی استفاده می‌کنید و گیرنده آن را گم کرده‌اید می‌توانید تا گیرنده جدیدی را برای آن تهیه کنید و یا از این پس بدون استفاده از گیرنده و با فناوری بلوتوث ماوس یا کیبورد خود را به کامپیوتر متصل کنید.

در صورت گم شدن دانگل ماوس وایرلس بلوتوث یا کیبورد بلوتوث اگر ماوس یا کیبورد وایرلس شما لاجیتک باشد به جز مدل‌های ماوس لاجیتک M535 BT و کیبورد لاجیتک K380 از گیرنده یونیفای پشتیبانی می‌کنند و تنها با تهیه یک گیرنده یونیفای می‌توانید کیبورد و ماوس وایرلس خود را به کامپیوتر خود متصل نمایید.

این نکته نیز قابل ذکر است که موس و کیبورد گیمینگ وایرلس دانگل مخصوص به خود را دارند و با دانگل یونیفایینگ کار نمی‌کنند.

مطلب پیشنهادی: نحوه اتصال ماوس بلوتوث به کامپیوتر

همچنین اگر امروزه به مدل‌های جدید لپتاپ‌ها دقت کرده باشید متوجه می‌شوید که پورت USB-A در حال حذف شدن از این دستگاه‌ها هستند و در آینده‌ای نزدیک دیگر امکان اتصال یک ماوس وایرلس با دانگل USB به کامپیوتر تنها با تهیه تجهیزاتی مانند تبدیل تایپ سی به USB امکان پذیر خواهد بود.

با این وجود در آینده دیگر خبری از وجود دانگل برای اتصال ماوس یا کیبورد و احتمال گم شدن آن وجود نخواهد داشت و تمام تجهیزات وایرلس برای اتصال خود از بلوتوث استفاده خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین ماوس برای مک بوک

سوالات متداول

دانگل ماوس چیست؟

به قسمت گیرنده دستگاه مخابره کننده موج رادیویی ماوس وایرلس که با پورت USB به کامپیوتر متصل می‌شود دانگل ماوس گفته می‌شود.

اگر دانگل ماوس گم شد چه کنیم؟

برای برخی از ماوس‌های وایرلس مانند ماوس‌های لاجیتک امکان ست کردن دانگل به کمک نرم‌افزار وجود دارد، برای این کار به ارائه دهنده خدمات پس از فروش برند ماوس خود مراجعه کنید؛ در غیر این صورت باید به یک تعمیرکار تجهیزات الکترونیکی مراجعه کنید تا در صورت امکان یک دانگل جدید برای شما ست کنند.

آیا می‌توان ماوس وایرلس را بدون دانگل متصل کرد؟

در صورتی که ماوس وایرلس شما دارای امکان اتصال به کمک بلوتوث باشد بله، برای اتصال ماوس به کامپیوتر نیازمند دانگل نخواهید بود.

در صورتی که سوالی درباره کارکرد دانگل ماوس‌های وایرلس و نحوه تنظیم کردن یک دانگل برای کار با یک ماوس سوالی دارید می‌توانید سوال خود را در بخش نظرات ثبت کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تماس 021-89337 داخلی 652 و بخش خدمات پس از فروش تماس بگیرید.

برای تهیه محصولات اسپیرو می‌توانید به نمایندگان مجاز ما در سراسر کشور که در صفحه از کجا بخرم لیست شده‌اند مراجعه کنید.

شرکت اسپیرو نماینده رسمی و انحصاری عرضه و خدمات لاجیتک در ایران.

نظرات (166)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *