اگر ماوسی که برای کامپیوتر خود تهیه کرده‌اید کارایی لازم را ندارد، استفاده از ماوس پد لپتاپ برایتان سخت است و به دنبال تهیه یک ماوس برای خود هستید اما نمی‌دانید که کدام ماوس را انتخاب کنید، این مقالۀ راهنمای خرید ماوس می‌تواند به شما کمک بکند.

چه ماوسی بخریم

انتخاب بهترین ماوس برای هر فرد می‌تواند کار سختی باشد و اکثر افراد ماوس‌های ساده و ارزان قیمت را انتخاب می‌کنند. اما ماوس مهمترین وسیله برای کار با کامپیوتر است و نیاز است که هر کس بهترین ماوس را با توجه به شرایط و احتیاجات خود تهیه کند و در این راهنمای خرید ماوس، با 6 معیار که می‌تواند در تهیه بهترین ماوس به شما کمک کند آشنا می‌شوید.

اندازه و وزن ماوس

راهنمای خرید ماوس

به اندازه دست خود توجهی نکنید، زیرا ممکن است کسی که دستان کوچکی دارد با ماوس های بزرگتر راحت‌تر باشد یا کسی که دستان بزرگتری دارد کار با ماوس‌های کوچکتر را ترجیح دهد و این قضیه کاملاَ سلیقه‌ای و شخصی است.

در این راهنمای خرید ماوس توصیه ما این است که برای کارهای حرفه‌ای‌تر حتی‌المقدور از ماوس‌های کوچکتر دوری کنید، زیرا اندازه کوچک آن‌ها کنترل آن‌ها را سخت می‌کند و در نتیجه دقت شما در کار را پایین‌تر می آورد. اما اگر نمی‌خواهید کار حرفه‌ای با ماوس خود انجام دهید می‌توانید ماوسی با اندازه دلخواه خود انتخاب کنید.

اکثر مقالات راهنمای خرید ماوس راجع به اندازه و حجم صحبت می‌کنند و حرفی راجع به وزن نمی‌زنند. متوسط وزن یک ماوس باسیم بین ۹۰ تا ۱۰۰ گرم است. اما زمانی که سمت ماوس‌های حرفه‌ای‌تر بروید، این عدد تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال ماوس‌های بی‌سیم به صورت متوسط سنگین‌تر از ماوس‌های باسیم هستند.

دلیل وزن بیشتر ماوس‌های وایرلس اضافه شدن باتری و برد اضافه آن به ماوس است و اکثریت تصور می‌کنند که این وزن اضافه شده تأثیری در کاربری ماوس ندارد و حتی احساس هم نمی‌شود. پس اگر یک ماوس سنگین تهیه کردید و در زمان کار کردن حس کردید که یک آجر را روی میز جابه‌جا می‌کنید شگفت زده نشوید.

طراحی و ارگونومی ماوس

راهنمای خرید ماوس

طراحی ماوس نیز به اندازه حجم و وزن آن اهمیت دارد و بخشی از مبلغی که برای تهیه ماوس خود هزینه کرده‌اید، صرف این قضیه شده است.

اگر تمام روز پشت کامپیوتر هستید لازم است ماوسی را تهیه کنید که در دست راحت باشد. ماوس‌ها در طراحی‌های مختلفی، از ماوس‌های ساده گرفته تا ماوس‌هایی با اشکال عجیب و غریب، در بازار موجودند، می‌توانید از بین آن‌ها راحت‌ترین ماوس را برای خود انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: ماوس ارگونومیک چه مزیتی نسبت به ماوس‌های عادی دارد

بیشتر افراد ارگونومی را با طراحی اشتباه می‌گیرند. ممکن است یک ماوس ارگونومیک و بسیار هم راحت، اما در عین حال ماوسی بدقیافه باشد. طراحی یک ماوس امری کاملاَ سلیقه‌ای است و هر شخص علایق و سلیقه خود را دارد.

ممکن است به ماوس به عنوان یک عنصر زیبایی روی میز خود نگاه نکنید، اما ماوس‌های بسیار زیادی وجود دارند که با توجه به اصول ارگونومی طراحی شده‌اند و ممکن است از ظاهر یکی از آن‌ها خوشتان بیاید و بخواهید آن ماوس را روی میز خود داشته باشید.

البته در ماوس های ارزان‌قیمت ممکن است به این امر توجهی نشود. اما در بین این ماوس‌ها نیز ماوس‌های راحت و زیبای زیادی وجود دارند.

موس وایرلس یا سیم دار

راهنمای خرید ماوس

استفاده از ماوس‌های سیم دار برای کامپیوترهای رومیزی و ماوس‌های بی‌سیم برای لپتاپ بیشتر رایج است. اما باید توجه کنید که یک ماوس بی‌سیم لزوماً قابلیت بیشتری نسبت به ماوس‌های با سیم ندارد و ممکن است انتخاب یک ماوس بی‌سیم بدترین انتخاب برای شما باشد.

مزایای ماوس سیمدار

ماوس‌های باسیم نکات مثبت بسیار زیادی نسبت به ماوس‌های بی‌سیم دارند، نداشتن باتری و ترنسمیتور، این ماوس‌ها را به ماوس‌های سبک‌تری تبدیل می‌کند که کاربری آن‌ها را ساده‌تر می‌کند. همچنین به دلیل وجود سیم می‌توانید بدون نگرانی از میزان شارژ باتری یا سرعت واکنش‌دهی ماوس و یا قدرت ارتباط بین ماوس و کامپیوتر به سادگی آن را به کامپیوتر خود متصل و از آن استفاده کنید.

معایب ماوس سیمدار

همه عوامل را در نظر داشته باشید. ماوس های باسیم همیشه بهترین انتخاب نیستند. به عنوان مثال برای کسانی که ماوس را همراه خود جابه‌جا می‌کنند، سیم می‌تواند دردسر بزرگی باشد. همچنین محدودیت حرکتی که ماوس‌های باسیم برای گیمرها ایجاد می‌کند، بزرگترین مشکل ماوس‌های گیمینگ محصوب می‌شود.

مزایای ماوس بیسیم

برای کسانی که با لپ‌تاپ کار می‌کنند هیچ وسیله‌ای بهتر از ماوس بی‌سیم نیست و بعضی از ماوس‌ها (مانند ماوس‌های Logitech MX Master 2S) می‌توانند با بلوتوث (بدون نیاز به دانگل) نیز به کامپیوتر شما متصل شوند که بهترین حالت آن است. اگر با ماوس خود بازی نمی‌کنید، یک نکته ساده و راهنمای خرید ماوس می‌تواند این باشد که از ماوس‌های بی‌سیم برای لپ‌تاپ و کامپیوترهای رومیزی استفاده کنید.

معایب ماوس بیسیم

اگر با ماوس خود بازی می‌کنید، در استفاده از یک ماوس بیسیم ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید، مانند کندتر بودن سرعت واکنش ماوس نسبت به دستورات شما که در بازی‌های حساس مشکل‌ساز خواهد بود و عمر باتری محدود و تمام شدن ناگهانی باتری ماوس که حداقل برای مدت کوتاهی ماوس را برای شما بدون استفاده می‌کند.

البته این مشکلات در ماوس‌های حرفه‌ای برندهای اصلی برطرف شده‌اند. به عنوان مثال با توجه به این که سرعت واکنش‌دهی ماوس در بازی بسیاز حائز اهمیت است، لاجیتک با توسعه فناوری به نام LIGHTSPEED Wireless این زمان لگ بین ورود دستور شما در ماوس و اجرا شدن آن در کامپیوتر را به حداقل زمان ممکن و حتی سریع‌تر از بیشتر ماوس‌های سیمدار رسانده است.

به عنوان مثال ماوس لاجیتک G502 دارای دو نسخه سیمدار و بی‌سیم است که در نسخه بی‌سیم آن از قابلیت LIGHTSPEED استفاده شده است و زمانی که افراد با این دو ماوس در کنار یکدیگر کار می‌کنند، نمی‌توانند تفاوت بین آن‌ها را تشخیص دهند. 

نوع سنسور و محل قرارگیری آن

راهنمای خرید ماوس

سنسورهای زیادی با کاربری‌های متفاوتی در بازار موجودند که می‌توانند با توجه به نوع استفاده شما از ماوس، در انتخاب آن عامل تأثیر گذاری باشد. به عنوان مثال سنسور “DarkField” لاجیتک که در ماوس‌های MX Master 2S، MX Anywhere 2s، MX Master و MX Anywhere 2 استفاده شده است قابلیت تنظیم DPI و قابلیت کار روی تمام سطوح حتی شیشه را به شما می‌دهد.

سنسور “HERO16K” که در ماوس Logitech G502 استفاده شده است، بازه DPI وسیع‌تری را با دقت بسیار بالا در اختیار شما قرار می‌دهد. بیشتر ماوس‌ها DPI غیر قابل تغییری دارند که برای انتخاب بهترین ماوس باید به عدد تنظیم شده برای آن‌ها دقت کنید.

DPI یا کوتاه شده “Dot Per Inch” به این معنی است که سنسور استفاده شده در ماوس شما می‌تواند یک مربع به قطر یک اینچ را به چند مربع کوچکتر تقسیم کند. در نتیجه هرچقدر DPI شما کمتر باشد، بدین معنی است که برای حرکت اشاره‌گر ماوس از نقطه‌ای به نقطه دیگر احتیاج به جابه‌جایی بیشتر ماوس خواهید داشت که دقت کار شما را بالاتر می‌برد و هرچقدر DPI شما بیشتر باشد برای جابه‌جایی اشاره‌گر ماوس به حرکت کمتری احتیاج خواهید داشت که معمولاً برای کار بر روی چندین مانیتور استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: Dpi چیست و Dpi موس گیمینگ چه تأثیری در بازی دارد؟

تعداد دکمه‌ها

راهنمای خرید ماوس

با توجه به شرایط استفاده ماوس شما و دکمه‌هایی که استفاده می‌کنید، ممکن است ماوسی که مناسب شما باشد تغییر کند. به عنوان مثال اگر در کتابخانه یا در یک دفتر شلوغ با ماوس خود کار می‌کنید، ممکن است به دنبال یک ماوس کم سروصدا یا Silent مانند ماوس‌های Logitech M330 و M220 باشید و یا برای استفاده هنگام بازی بخواهید کلیک دکمه‌های خود را کاملاَ حس کنید و صدای کلیک خود را بشنوید.

بیشتر بخوانید: ماوس سایلنت چیست

علاوه‌بر اینکه چه نوع دکمه‌ای می‌خواهید، باید به اینکه چه تعداد دکمه می‌خواهید نیز فکر کنید، زیرا ممکن است که سه دکمه راست و چپ و وسط برای شما کافی باشد یا دکمه‌های بیشتری برای انجام کارهای مختلف لازم داشته باشید.

بیشتر بخوانید: دکمه ماکرو چیست

نرم‌افزار ماوس

راهنمای خرید ماوس

داشتن قابلیت‌ها و دکمه‌های زیاد ویژگی فوق‌العاده‌ای است، به شرطی که نرم‌افزار مؤثری وجود داشته باشد که با آن بتوان این قابلیت‌ها را تنظیم کرد. با توجه به اینکه نرم‌افزار ویژگی فیزیکی یک ماوس نیست، معمولاَ معیاری برای انتخاب آن در نظر گرفته نمی‌شود. اما نرم‌افزارهایی مانند Logitech Options و Logitech Gaming Software قابلیت‌ها و تنظیمات فراوانی برای عملکرد دکمه‌ها و تنظیمات جزئی ماوس در اختیار شما قرار می‌دهند.

برای استفاده‌های ساده و روزانه از ماوس نیازی به پشتیبانی نرم‌افزاری آن نخواهید داشت، اما برای کارهای دقیق و حرفه‌ای‌تر، قطعاَ به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

جمع‌بندی راهنمای خرید ماوس

در نهایت برای جمع‌بندی این راهنمای خرید ماوس چند نکته کلی که برای خرید ماوس باید رعایت کنید را بازگو می‌کنیم:

  • ماوس‌هایی که قابلیت‌های زیادی دارند بسیار عالی هستند، اما مراقب باشید که نکات ساده‌ای ممکن است نظر شما را راجع به آن‌ها عوض کنند؛ نکاتی مانند وزن، اندازه، شکل و ارگونومی کلی ماوس.
  • گران‌تر بودن به معنی بهتر بودن نیست و باید ماوسی را انتخاب کنید که برای شما مناسب‌تر است.
  • همیشه به دنبال برند نباشید و گزینه‌های خود را به آن‌ها محدود نکنید، زیرا ممکن است ماوسی که برای شما مناسب است در بین ماوس‌های برندهای دیگر که کمتر شناخته‌ شده هستند مانند Beyond پیدا شود.
  • بررسی‌های منتقدانه و منفی را نیز مطالعه کنید، زیرا ممکن است در موقع انتخاب ماوس فاکتوری را مد نظر قرار نداده باشید یا اینکه از بدترین حالتی که ممکن است برای شما رخ دهد مطلع نباشید.

سوالات متداول درباره خرید ماوس

ماوس سیمدار بهتر است یا بی سیم؟

ماوس‌های سیم دار و وایرلس هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. ماوس سیم دار لگ ورودی کمتر و وزن کمتری دارند، اما با توجه به وجود سیم مزاحمت بیشتر و امکانات کمتری را ارائه می‌دهد و قیمت پایین‌تری دارد. از طرف دیگر، ماوس وایرلس لگ ورودی بیشتر، وزن بالاتر و عمر باتری محدودی دارد اما ماوس‌های حرفه‌ای همگی وایرلس هستند و می‌تواند امکانات فراوانی را می‌توانند به شما ارائه دهند.

ماوس ارگونومیک چیست؟

ماوس ارگونومیک به ماوسی گفته می‌شود که با در نظر گرفتن شکل دست طراحی شده است تا بسیار راحت باشد و از آسیب‌هایی که نتیجه کار با ماوس‌های عادی به مدت طولانی است جلوگیری شود.

تفاوت ماوس گیمینگ و عادی چیست؟

ماوس‌های گیمینگ ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی دارند که متمرکز بر بهبود عملکرد شما در بازی است. شما می‌توانید یک ماوس گیمینگ تهیه کنید و از قابلیت‌های آن برای انجام کارهای خود استفاده کنید؛ اما باید هزینه بیشتری را برای این ماوس‌ها بپردازید و حتی ماوس‌های حرفه‌ای غیر گیمینگ نیز وجود دارند که قابلیت‌های آن‌ها متمرکز به بهبود عملکرد شما در کار است.
بیشتر بخوانید: تفاوت ماوس گیمینگ و عادی

در صورت گم شدن دانگل ماوس وایرلس چه کنیم؟

اگر دانگل ماوس وایرلس لاجیتک خود را گم کرده‌اید و ماوس شما از دانگل یونیفای لاجیتک پشتیبانی کند، می‌توانید یک دانگل جدید تهیه کنید و آن را با ماوس خود ست کنید.
بیشتر بخوانید: گم شدن دانگل ماوس لاجیتک

آیا خرابی ماوس وایرلس بیشتر از ماوس سیم دار است؟

ماوس‌های وایرلس ساختار داخلی پیچیده‌تری نسبت به ماوس‌های سیمدار داشته و قطعات داخلی بیشتری دارند که میزان خرابی آن‌ها را نسبت به ماوس‌های ساده سیم دار افزایش می‌دهد؛ اما ترفندهای بسیار ساده‌ای وجود دارد که اکثر مشکلات مختلف ماوس های وایرلس را برطرف می‌کند.
بیشتر بخوانید: تعمیر ماوس وایرلس

اگر به دنبال کیبوردی مناسب نیز برای کامپیوتر خود هستید توصیه می‌کنیم تا مطلب راهنمای خرید کیبورد را نیز مطالعه کنید. 

شرکت اسپیرو نماینده رسمی و انحصاری عرضه و خدمات لاجیتک در ایران. 

نظرات (5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *