نور پس زمینه یا بک لایت کیبورد به نوری گفته می‌شود که از داخل کیبورد به روشن کردن دکمه‌های می‌پردازد. در ابتدا این قابلیت تنها برای کمک به استفاده از کیبورد در محیط‌های تاریک و کم نور مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما حالا قابلیت‌های بسیاری به این ویژگی اضافه شده ‌است که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

اولین بک لایت کیبورد

بک لایت کیبورداولین بار بک لایت کیبورد در نسخه 17 اینچی لپتاپ PowerBook G4 از اپل و در سال 2003 مشاهده شد و بعد از آن این ویژگی در بسیاری از لپتاپ‌ها و کیبوردها مورد استفاده قرار گرفت. ویژگی اصلی این قابلیت در لپتاپ اپل تنظیم خودکار آن با نور صفحه لپتاپ و خاموش و روشن شدن خودکار آن برای کاهش مصرف باتری بود.

بک لایت کیبورد رنگی و RGB

کیبورد مکانیکی ارزان قیمتکیبوردهایی که دارای نور پس زمینه هستند بعد از مدتی به استفاده از بک لایت رنگی مانند کیبورد لاجیتک G413 و برخی به استفاده از LED با رنگ‌های مختلف برای ارائه نور بک لایت کیبورد با نور RGB پرداختند.

این قابلیت در تجهیزات گیمینگ بسیار مورد استفاده قرار گرفت و علاوه بر کیبوردهای گیمینگ مانند لاجیتک G513، ماوس‌های گیمینگ مانند لاجیتک G502 HERO، مانیتور گیمینگ مانند ایسوس XG32VQR و حتی اسپیکر لاجیتک G560 که جزء دسته محصولات گیمینگ برند لاجیتک قرار می‌گیرد نیز دارای نورپردازی RGB است.

همچنین با تهیه محصولات گیمینگ دارای نورپردازی RGB برند لاجیتک می‌توانید تا با استفاده از نرم‌افزارLogitech G HUB و به کمک تکنولوژی LIGHTSYNC RGB به تنظیم رنگ و تایین افکت برای نورپردازی این تجهیزات بپردازید.

بک لایت کیبوردهای حرفه‌ای

 

در کیبوردهای حرفه ای مانند لاجیتک CRAFT یا کیبوردهای طراحی شده برای کارهای خاص مانند کیبورد لاجیتک K830 که یک کیبورد تاچ پد دار است که برای کار با تلویزیون‌های هوشمند طراحی شده است بک لایت کیبورد به رنگ سفید است؛ اما دارای قابلیت‌های دیگری هستند تا از این ویژگی به نحو احسن استفاده نمایند.

به عنوان مثال کیبورد لاجیتک CRAFT دارای سنسور Proximity یا تایین فاصله است و با قرار گرفتن دست بالای کیبورد بک لایت آن با توجه به میزان نور محیط روشن می‌شود.

این نکته نیز قابل توجه است که اگر از یک کیبورد وایرلس استفاده می‌کنید که دارای نور بک لایت است می‌تواند باعث کاهش عمر باتری کیبورد شما شود؛ اما اگر از یک کیبورد سیم‌دار دارای بک لایت کیبورد استفاده می‌کنید با مشکلی مواجه نخواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *