اکثر ماوس‌های گیمینگ با مشخصه DPI آن‌ها مقایسه می‌شوند، اما این مشخصه به چه معناست و در بازی چه کاربردی دارد؟ در این مقاله می‌خواهیم تا با پاسخ سؤال DPI موس چیست آشنا شویم.

نحوه کار ماوس‌های اپتیکال

DPI موس

در گذشته ماوس‌های توپی وجود داشتند که با کمک توپی لاستیکی و اسکرولرهای مکانیکی موجود در ماوس، حرکات دست شما را به حرکات نشانگر ماوس در کامپیوتر تبدیل می‌کند. این دسته از ماوس‌ها هنوز نیز طرفداران خود را دارند و ماوس‌هایی مانند لاجیتک MX Ergo هنوز هم با این سیستم کار می‌کنند. اما امروزه بیشتر ماوس‌هایی که توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند ماوس‌های اپتیکال و لیزری هستند.

نحوه کار ماوس‌های اپتیکال این است که این ماوس‌ها دارای یک چراغ (عموماً به رنگ قرمز) و یک دوربین هستند که با پخش نور توسط چراغ بر روی سطح میز و تصویر برداری مداوم توسط دوربین و مقایسه تصاویر، جهت حرکت دست شما توسط ماوس مشخص می‌شود.

ماوس نیز این اطلاعات را به کامپیوتر ارسال می‌کند و کامپیوتر شما نشانگر ماوس را با توجه به این اطلاعات حرکت می‌دهد. ماوس‌های لیزری نیز به همین روش کار می‌کنند، اما این ماوس‌ها از نور مادون قرمز استفاده می‌کنند.

DPI موس چیست ؟

DPI ( Dots Per Inch ) دقت تصویر و به نوعی رزولوشن سنسور ماوس شماست. هرچقدر که DPI موس شما بیشتر باشد، زمانی که ماوس خود را حرکت می‌دهید، نشانگر ماوس شما حرکت بیشتری در کامپیوتر انجام می‌دهد.

ماوس‌هایی که DPI بالاتری دارند برای انجام حرکاتی طراحی شده‌اند که بتوانید با دقت بالا و حرکت کم ماوس میزان جابه‌جایی بیشتری داشته باشند. بدین شکل که با بالاتر بودن DPI موس شما سنسور ماوس خطی به طول یک اینچ را می‌توانید به نقاط بیشتری تقسیم کند و با این کار زمانی که شما یک ماوس با DPI بالا را به یک میزان با یک ماوس با DPI کمتر حرکت می‌دهید به دلیل اینکه برداشت ماوس با DPI بالاتر این است که از پیکسل‌های بیشتری عبور کرده‌اید حرکت بیشتری را نسبت به ماوس دیگر خواهد داشت.

البته هرچقدر که DPI موس بیشتر باشد به معنی بهتر بودن آن نیست. به عنوان مثال زمانی که در یک بازی اول شخص با اسنایپر می‌خواهید هدف گیری کنید، DPI بالاتر می‌تواند بهتر باشد زیرا با حرکات کمی می‌توانید به سرعت نشانگر خود را جابه‌جا کنید و نسبت به اتفاقات اطراف خود عملکرد شریع‌تری داشته باشید، اما زمانی که با اسنایپر زوم کرده‌اید و می‌خواهید بر روی هدف‌های ریزتر متمرکز شوید به DPI کمتری نیاز دارید تا هدف‌ گیری بسیار دقیقی داشته باشید. به همین دلیل است که ماوس‌های گیمینگ Logitech G دارای قابلیت تنظیم و تعویض میزان DPI خود هستند تا با توجه به نوع بازی و سلیقه شخصی شما DPI خود را تنظیم کنند تا بهترین تجربه بازی را در اختیار شما قرار دهند.

DPI موس

حتی ماوس‌های گیمینگ بسیار حرفه‌ای مانند لاجیتک G502 HERO دارای دکمه‌ای به نام Sniper Button یا دکمه اسنایپر هستند که تنظیمات پیش‌فرض آن تغییر دادن میزان DPI موس به کمترین میزان تنظیم شده توسط شما در حین نگه داشته شدن آن‌ها هستند. بدین معنی که میتوانید تا این دکمه را فشار داده و تا زمانی که آن‌را رها نکرده‌اید با کمترین میزان DPI شلیک دقیق داشته باشید و با رها کردن آن میزان DPI را به حالت قبلی خود برگردانید.

اسنایپر باتناما DPI موس فراتر از میزان حرکت نشانگر ماوس است، شما می‌توانید با تهیه یک ماوس ارزان قیمت عادی و بالا بردن تنظیمات نرم‌افزاری کامپیوتر خود نیز حرکت نشانگر ماوس را افزایش دهید، اما به این دلیل که سخت‌افزار ماوس شما قابلیت تشخیص حرکات سریع شما را ندارد و صرفاً کامپیوتر شما با افزایش عدد ورودی ماوس حرکت نشانگر روی مانیتور را افزایش می‌دهد، کاربری ماوس شما روان نخواهد بود و نشانگر ماوس شما از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگری پرش خواهد داشت و باعث کاهش دقت شما در بازی می‌شود.

‌همچنین داشتن DPI موس بالا زمانی کاربرد زیادی خواهد داشت که در یک مانیتور عریض یا مانیتورهایی که رزولوشن بالایی دارند مانند مانیتور گیمینگ ایسوس ROG Strix XG49VQ که یک مانیتور اولترا واید با نبست تصویر 32:9 و رزولوشن 3840×1080 است کار با ماوس با DPI موس پایین می‌توانید برای جابه‌جا شدن در صفحه میزانی دشوار باشد.

که دارای رزولوشن بالای 2560*1440 است به بازی بپردازید که برای حرکت ماوس در این صفحه نمایش بدون اینکه نیاز باشد تا ماوس خود را به صورت مداوم در طول میز جابه‌جا کنید به DPI بالاتر احتیاج پیدا خواهید کرد. اما اگر در مانیتوری با رزولوشن Full-HD بازی می‌کنید، داشتن DPI موس بالا می‌تواند لذت بخش باشد، اما نیازی به آن نخواهید داشت.

آیا DPI موس بالاتر، بهتر است ؟

داشتن DPI موس بالاتر می‌تواند بهتر باشد، اما تنها دلیل وجود ماوس‌های گیمینگ نیست. به احتمال بالا اگر ماوس گیمینگی مانند ماوس Logitech G903 با ماکسیموم DPI 12,000 را برای خود تهیه کنید، بازهم DPI موس خود را در حدود 2000 تا 3000 قرار خواهید داد، به همین دلیل اگر به صورت تفریحی به بازی می‌پردازید بهتر است تا یک ماوس گیمینگ با کیفیت تهیه نمایید تا توانایی ارائه قابلیت‌های مورد نیاز شما مانند سنسور با دقت ردیابی بالا و قابلیت تنظیم دکمه‌های ماکرو را داشته باشد؛ اما در عین حال نیازی به تهیه یک ماوس گیمینگ فوق حرفه‌ای را ندارید و با یک ماوس گیمینگ ارزان قیمت اما حرفه‌ای مانند لاجیتک G102 می‌توانید عملکرد خود را در بازی ارتقا دهید.

نیازی اگر می‌خواهید ماوس گیمینگی برای خود تهیه کنید فاکتورهای دیگری مانند ابعاد، وزن، نحوه گرفتن ماوس و قرار گیری و تعداد دکمه‌ها نیز اهمیت دارند و پیشنهاد می‌کنیم تا مقاله راهنمای خرید ماوس گیمینگ را مطالعه کنید.

در ویدئوی زیر نیز می‌توانید نحوه تنظیم DPI موس های گیمینگ لاجیتک را مشاهده کنید.

 

شرکت اسپیرو نماینده رسمی و انحصاری عرضه و خدمات لاجیتک در ایران.

نظرات (4)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *