اگر دائما از کامپیوتر استفاده می‌کنید و یا شغل شما به نحوی است که ساعات زیادی از روز را باید با کامپیوتر کار کنید؛ خرید ماوس پد مناسب از نان شب نیز برای شما واجب‌تر است زیرا یک پد حرفه‌ای یا مناسب کار شما می‌تواند سلامتی مفاصل دستان شما را تضمین کند. در این مقاله قصد داریم تا ویژگی‌های ماوس پد مناسب را برای شما بازگو کنیم؛ لطفاً تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ماوس پد چیست؟

اگر تا به حال به زیر ماوس خود توجه کرده باشید احتمالاً نور قرمز ماوس را دیده‌اید. هدف این نور روشن کردن سطح زیر ماوس برای سنسور اپتیکال ماوس برای نقسه‌برداری از سطح زیر خود و تشخیص جهت حرکت بر اساس تغییراتی است که در سطح اسکن شده مشاهده می‌کند. نور قرمز رنگ ماوس در گذشته در تمامی ماوس‌ها قابل دیدن بود.

البته امروزه بسیاری از ماوس‌ها مانند مانوس‌های لاجیتک با طول موج خارج از محدوده مرئی کار می‌کنند و شما زیر ماوس خود نور قرمز رنگ را نخواهید دید؛ اما نحوه کارکرد این ماوس‌ها نیز به همان شکل است.

برای راحت‌تر کردن کار ماوس در تشخیص حرکات دست شما آن را بر روی سطحی غیر صیغلی قرار می‌دهند تا با وجود پستی و بلندی‌های کوچک زیاد در این سطح سنسور توانایی بیشتری در اسکن سطح زیر خود داشته باشد. این سطح می‌تواند سطح مات چوبی روی میز یا یک ماوس پد پارچه‌ای یا پلاستیکی بر روی شیشه میز باشد.

اما این ماوس پدها خود می‌توانند بر اساس کارکردی که شما از ماوس انتظار دارید ویژگی‌های مختلفی داشته باشند و در ادامه با انواع موس پد و ویژگی‌های هرکدام آشنا خواهیم شد.

موس پدها به چند دشته تقسیم می‌شوند:

  • عادی
  • گیمینگ
  • هوشمند
  • طبی

ماوس پد مناسبماوس پد عادی

کاربرد اصلی ماوس پد ایجاد سطحی غیر شفاف و دارای فرورفتگی‌ها و برامدگی‌های کوچک است تا کار سنسور تعبیه شده در ماوس که تشخیص حرکت دست شما با توجه به حرکت تصویر مشاهده شده توسط ماوس است را ساده‌تر کند. با این کار دقت ماوس شما در ردیابی حرکت دست نیز افزایش می‌دهد.

موس پدهای عادی نیز خود با توجه به نوع سطح خود به دو دسته سخت و نرم تقسیم می‌شوند. موس پدهای سخت دارای پوشش پلاستیکی هستند تا اصطکاک کمتری نسبت به ماوس پد های نرم که دارای پوشش پارچه‌ای هستند داشته باشند. این امر ماوس پد های سخت را برای کار‌های سرعت بالا و موس پد های نرم را برای کارهای سرعت پایین مناسب‌تر می‌کند.

همچنین موپد ها در ابعاد و اشکال متفاوتی ارائه می‌شوند. برخی از موس پدها اندازه نسبتاً کوچکی دارند تا بتوانید به سادگی آن‌ها را به همراه داشته باشید و برخی ابعاد بزرگی دارند تا فضای زیادی برای کار با ماوس به شما بدهند. بخری به شکل مربع، برخی به به شکل مستطیل و برخی به شکل دایره هستند و شما می‌توانید تا با توجه به نحوه استفاده خود از ماوس نوع مناسب آن را برای خود تهیه کنید.

ماوس پد مناسبماوس پد گیمینگ

یکی از کارکردهای یک موس پد حرفه‌ای در بازی است. تنها یک گیمر حرفه‌ای است که می‌داند یک ماوس پد گیمینگ خوب چقدر می‌تواند در نتیجه بازی تأثیرگذار باشد.

ویژگی‌های ماوس پد گیمینگ نسبت به ماوس پد عادی ابعاد آن است؛ ماوس پد های عادی بزرگ ابعادی در حدود 20 در 10 سانتی‌متر دارند، درحالی که کوچکترین ماوس پد های گیمینگ از بزرگترین ماوس پد های عادی بزرگترند. دلیل بزرگتر بودن ماوس پد های گیمینگ این است که در حال بازی شما توجهی به موقعیت دست خود ندارید و ممکن است تا با حرکات ناگهانی و سریع ماوس خود را از روی ماوس پد خارج کنید، ماوس پد های گیمینگ دارای ابعاد بزرگی هستند تا شما نگران موقعیت دست خود نباشید.

یکی دیگر از ویژگی‌های ماوس پد مناسب برای گیمینگ و ویژگی ماوس پدهای گیمینگ لاجیتک فوم به‌کار رفته در لایه زیری آن‌هاست. ماوس پد های گیمینگ برای ماراتن‌های بازی طراحی شده‌اند و با استفاده از فوم Orthalite از خسته شدن مچ دست شما در مابل سطح میز محافظت می‌کند.

اگر می‌خواهید نتیجه بازی را به نفع خودتان رقم بزنید به شما پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با ماوس پد گیمینگ زیر آشنا شوید:

ماوس پد مناسبماوس پد گیمینگ Logitech G440

امکاناتی که ماوس پد گیمینگ Logitech G440 نسبت به قیمت آن دارد بسیار مناسب است. از نقاط قوت آن سطح پلیمری ماوس مخصوص بازی است که از اصطکاک جلوگیری می‌کند و برای بازی‌هایی با DPI بالا بسیار مناسب است.

عملکرد سنسور ماوس با این موس پد بسیار دقیق انجام می‌شود و احتمال خطا را بسیار پایین می‌آورد. هر ماوس گیمینگی می‌تواند به خاطر چند لایه بودن این پد مانورهای قابل توجهی را در حین بازی برای گیمر داشته باشد. پیشنهاد می‌شود برای بهبود عملکرد این پد در کنار آن از سنسورهای مخصوص بازی Logitech G مانند سنسور Logitech HERO استفاده کنید.

ماوس پد هوشمند

موس پد هوشمند به موس پدی است که به شما قابلیت یا قابلیت‌هایی بیشتر از فراهم کردن یک سطح مناسب برای کارکردن ماوس را بدهد.

با توجه به ساختار باریک و طراحی کلی موس پد و موقعیت آن روی میز یکی از تنها قابلیت‌هایی که می‌توان به یک ماوس پد اضافه کرد ماژول شارژ وایرلس است. با توجه به این که موس پد روی میز و در کنار دست شماست یک موس پد موقعیت مناسبی برای قرار گرفتن تلفن همراه شماست، به همین دلیل موس پدهایی مانند بیاند BA-5050 وجود دارند که با ارائه دادن بخشی دارای سیم پیچ و برد مورد نیاز برای شارژ وایرلس در داخل موس پد و به صورت مخفی می‌توانید تا با قرار دادن تلفن همراه خود بر روی قسمت مشخص شده به صورت بی‌سیم شارژ نمایید.

ماوس پد هوشمند

فناوری شارژ وایرلس به نحوه دیگری نیز درون یک موس پد هوشمند قرار می‌گیرد و هدف آن سارژ کردن یک ماوس وایرلس در حین استفاده است.

یکی از تفاوت‌های ماوس گیمینگ و عادی پرمصرف‌تر بودن سنسورهای آن‌ها به دلیل فعالیت و دقت بیشتر آن‌هاست و به همین دلیل عمر باتری بسیار کمتری نیز نسبت به ماوس‌های عادی دارند. پدهایی مانند ماوس پد لاجیتک POWERPLAY دارای ماژول شارژ وایرلس در درون خود هستند تا در زمان بازی از تمام شدن ناگهانی باتری ماوس شما جلوگیری کنند.

 

توجه کنید که ماژول شارژ وایرلس این دسته از موس‌پدها از استاندارد Qi تبعیت نمی‌کنند و توانایی شارژ وایرلس تلفن همراه شما و یا حتی ماوس‌های گیمینگ برندهای دیگر را ندارند.

 

ماوس پد مناسب

ماوس پد طبی

اگر به سلامتی خود اهمیت می‌دهید و زمان زیادی را با ماوس کار می‌کنید داشتن یک ماوس ارگونومیک و یک ماوس پد طبی برای شما ضروری است. اکثر پدهای ژله‌ای با استانداردهای طبی طراحی شده است که فرم دست به نحوی قرار می‌گیرد که به مفصل‌های مچ دست فشار وارد نشود.

 

شرکت اسپیرو نماینده رسمی و انحصاری عرضه و خدمات لاجیتک در ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *