مانیتور گیمینگ چه تأثیری در روند بازی دارد؟

مانیتور گیمینگ

زمانی که یک سیستم گیمینگ را سرهم می‌کنید همه از شما راجع به کارت گرافیکی که انتخاب کردید یا پردازنده‌ای که نصب کرده‌اید سؤال می‌کنند و اینکه کسی راجع به مانیتوری که استفاده می‌کنید حرفی نمی‌زند و اگر هم صحبتی شود نهایتاً اندازه آن را از شما می‌پرسند. آیا این موضوع بدین معنی است که نمایشگری که از آن استفاده می‌کنید اهمیتی ندارد و تأثیری در عملکرد شما نخواهد داشت؟ برخی‌ها معتقدند که مانیتور گیمینگ یکی از مهمترین لوازمی است که باید تهیه کنید و دیگران بر این باورند که اهمیت زیادی ندارد.

افرادی که از اهمیت مانیتور گیمینگ صحبت می‌کنند افرادی هستند که به بازی‌های شوتر اول شخص مانند CS:GO, Day Z و یا Overwatch می‌پردازند. در این بازی‌ها که نیاز به سرعت در عملکرد و واکنش دارند، ۳ یا ۴ میلی‌ثانیه عملکرد سریع‌تر یا کندتر نسیت به رقبا می‌تواند باعث برد یا باخت شما شود.

تفاوت‌های مانیتور گیمینگ و عادی

۳ عامل اصلی که باعث ایجاد تفاوت بین مانیتور‌ عادی و مانیتور‌ گیمینگ می‌شوند زمان واکنش‌دهی، لگ ورودی و فریم‌ریت هستند. زمان واکنش‌دهی به معنای زمانی است که طول می‌کشد تا یک پیکسل از رنگ سفید به مشکی و دوباره به سفید تغییر رنگ دهد، درحالی که فریم‌ریت به معنی تعداد عکسی است که یک مانیتور می‌تواند در یک ثانیه نمایش دهد.

مانیتورهای گیمینگ دارای زمان واکنش‌دهی کم و حداکثر فریم‌ریت ممکن هستند، به عنوان مثال مانیتور ASUS XG258Q دارای زمان واکنش دهی ۱ میلی‌ثانیه و رفرش ریت ۲۴۰Hz است. لگ ورودی نیز به معنای فاصله زمانی ورود دستوری از طریق کیبورد یا ماوس و نمایش داده شدن آن در مانیتور است که می‌بایست تا حد ممکن کم باشد.

مانیتور گیمینگ

برخی از مانیتورهای گیمینگ از نوع مانیتور عریض یا مانیتور اولترا واید هستند، مزیت استفاده از این دسته از مانیتورها ارائه زاویه دید بالاتر آن‌ها در بازی است، بدین صورت که دید بیشتری را نسبت به محیظ اطراف خود در بازی خواهید داشت. مانیتورهای عادی دارای نسبت تصویر ۱۶:۹ هستند، بدین معنی که نسبت طول تصویر به عرض آن ۱۶/۹ است، اما مانیتورهای عریض اکثراً دارای نسبت تصویر ۲۱:۹ هستندو رزولوشن آن‌ها نیز با همین نسبت تغییر می‌کند. به عنوان مثال رزولوشن Full-HD در یک مانیتور ۱۶:۹ میزان ۱۹۲۰*۱۰۸۰ است؛ اما در یک مانیتور عریض رزولوشن Full-HD دارای میزان ۲۵۲۰*۱۰۸۰ هستند.

XG49VQ

مانیتورهایی مانند مانیتور ایسوس ROG Strix XG49VQ وجود دارند که نسبت تصویر آن‌ها فراتر از ۲۱:۹ هستند؛ به عنوان مثال نسبت تصویر این مانیتور ۳۲:۹ است که دو برابر عرض یک مانیتور ۱۶:۹ را دارد و اندازه ۴۹ اینچی پنل تصویر این مانیتور و نسبت تصویر آن باعث می‌شود تا استفاده از این مانیتور مشابه استفاده همزمان از دو مانیتور ۱۶:۹ با اندازه ۲۷ اینچ بدون خط حاشیه بین دو مانیتور باشد.

با این تفاسیر قابل درک است که چرا گیمر‌های حرفه‌ای استفاده از یک مانیتور گیمینگ را حیاتی می‌دانند. در بازی‌هایی مانند Overwatch که اتفاقات بسیار سریع و پشت سر هم اتفاق می‌افتند، رقابت بین بازیکنان حرفه‌ای بسیار تنگاتنگ است و همین میلی‌ثانیه‌ها هستند که باعث تفاوت می‌شوند، پس برای آن‌ها حیاتی است که مانیتوری داشته باشند که به عملکرد بهتر آن‌ها نسبت به رقبا کمک کند.

در سوی دیگر نیز گیمرهای عادی حضور دارند که معتقدند مهم‌ترین ویژگی که یک مانیتور می‌تواند داشته باشد رزولوشن آن است و دیگر مشخصات یک مانیتور از اهمیت چندانی برخوردار نیست. این گیمرها به ظاهر بازی بیشتر از عملکرد خود در آن اهمیت می‌دهند و به دنبال مانیتورهایی مانند مانیتور ASUS Designo MX25AQ هستند که بزرگترین تصویر را با بیشترین رزولوشن، بهترین رنگ‌ها و واقعی‌ترین تصاویر را نمایش می‌دهند.

 

مانیتور عریض

گیمر‌های عادی به جای اینکه مانیتور گیمینگ تهیه کنند، بیشتر هزینه خود را صرف یک کارت گرافیک خوب با حافظه پردازش زیاد و ساپورت رزولوشن‌های بالا می‌کنند و بر این باورند که مانیتوری که استفاده می‌کنند اهمیت کمی در کیفیت بازی دارد.

جمع‌بندی

آیا استفاده از مانیتور گیمینگ تأثیری در عملکرد شما دارد؟ بله، استفاده از یک مانیتور گیمینگ قطعاً عملکرد شما را در بازی ارتقاء خواهد داد، اما این ارتقاء در عملکرد به نوع بازی بستگی دارد. می‌توانید برخی از بهترین مانیتورهای گیمینگ ما را ببینید.
همچنین اگر قصد تهیه یک مانیتور را دارید می‌توانید مطلب راهنمای تهیه مانیتور را مطالعه کنید.

شرکت اسپیرو نماینده رسمی و انحصاری عرضه و خدمات لاجیتک در ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *