انواع موس کامپیوتر و ویژگی انواع ماوس ها

ماوس اصلی‌ترین وسیله برای کنترل کامپیوتر است. در این مطلب می‌خواهیم تا با انواع موس و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شویم تا برای انتخاب و تهیه ماوس برای خود، بهترین مورد را تهیه کنیم.

ممکن است با خود فکر کنید که ماوس کامپیوتر چه ویژگی‌هایی ممکن است داشته باشد؟ ماوس ماوس است مگر نه؟ اما از قابلیت‌هایی که انواع موس ارائه می‌دهند شگفت‌زده خواهید شد.

 

انواع موس

ماوس‌های کامپیوتر بسته به استفاده‌ای که برای آن طراحی شده‌اند یا ویژگی اصلی‌ که ارائه می‌دهند به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند :

 • ماوس بی‌سیم

 • ماوس سیم‌دار

 • ماوس اپتیکال

 • ماوس لیزری

 • ماوس گیمینگ

 • ماوس توپی

 • ماوس ارگونومیک

در ادامه به توضیح هرکدام از انواع موس خواهیم پرداخت.

 

انواع موسماوس بی‌سیم

ماوس بی‌سیم که با عنوان ماوس وایرلس نیز شناخته می‌شود با توجه به اسم آن ماوسی است که سیمی به آن متصل نیست و به جای آن گیرنده‌ای را به همراه آن دریافت می‌کنید که با امواج رادیویی (RF) اطلاعات را به کامپیوتر ارسال می‌کند. کارکرد این دسته از ماوس‌ها دارای دو مرحله است :

 • فرستنده‌ای که در ماوس تعبیه شده اطلاعات دکمه‌های کلیک شده را برای گیرنده می‌فرستد
 • گیرنده ماوس این اطلاعات را دریافت و به کامپیوتر منتقل می‌کند تا دستورات انجام شوند

همچنین توجه داشته باشید که همه‌ی ماوس‌های بی‌سیم بدین شکل کار نمی‌کنند؛ برخی از ماوس‌ها مانند ماوس لاجیتک MX Anywhere 2S توانایی اتصال به کمک Bluetooth را دارند، برخی دیگر از ماوس‌ها مانند ماوس‌ لاجیتک M185 از استاندارد بی‌سیم ۲٫۴GHz استفاده می‌کنند، برخی نیز مانند ماوس‌های حرفه‌ای تر و یا ماوس و کیبورد‌های کمبو لاجیتک از گیرنده مخصوص خود یا گیرنده یونیفای لاجیتک استفاده می‌کنند تا امکانات بیشتری را در ارتباط خود داشته باشند.

 

انواع موس ماوس سیمدار

همانطور که مشخص است ماوس سیم‌دار به کمک سیم به کامپیوتر شما متصل می‌شود. افرادی که فکر می‌کنند ماوسه‌ای بی‌سیم کاملاً نسبت به ماوس‌های سیمدار برتری ‌دارند باید عرض کنیم ماوس‌های سیم‌دار ارتباط قوی‌تر و سریع‌تری نسبت به متوس‌های بی‌سیم دارند و به دلیل عدم وجود برد‌های مربوط به فرستنده امواج و باتری وزن کمتری دارند و نیازی نیست تا نگران میزان شارژ آن‌ها باشید. تفاوت ماوس‌های بی‌سیم و سیم‌دار را به صورت کامل‌تر می‌توانید در مطلب راهنمای خرید ماوس مطالعه کنید.

 

انواع موسماوس اپتیکال

اکثر ماوس‌هایی که در همه‌جا آن‌ها را مشاهده می‌کنید از انواع موس اپتیکال است. ماوس‌های اپتیکال از یک لامپ LED و سنسوری برای تصویربرداری بازتاب این لامپ بر روی ماوس‌پد استفاده می‌کند و با تغییرات در تصاویر گرفته شده توسط سنسور جهت و سرعت حرکت ماوس را تشحیص می‌دهد.

 

انواع موسماوس لیزری

نحوه کارکرد ماوس‌های لیزری نیز مانند ماوس‌های اپتیکال است؛ نور به سطح ماوس‌پد تابانده می‌شود و سپس تصویر بازتاب آن توسط سنسور برداشته می‌شود، اما به جای یک لامپ LED از لیزر استفاده می‌شود و تفاوت آن با ماوس‌های اپتیکال دو چیز است :

 • قابلیت کار با ماوس لیزری بر روی سطح شیشه و سطوح براق
 • دقت پایین‌تر ماوس‌های لیزری

البته ماوس‌هایی مانند ماوس لاجیتک MX Master 2S از انواع موس اپتیکال دارای سنسوری هستند که می‌تواند بر روی سطح شیشه نیز بدون مشکل کار کند و به دلیل اپتیکال بودن سنسور آن دقت بالایی نیز داشته باشد.

 

انواع موسماوس گیمینگ

ماوس‌های عادی معمولاً دارای ۳ دکمه هستند، در حالی که ماوس‌های گیمینگ اکثراً دارای تعداد بیشتری دکمه هستند تا برای انجام کارهایی با سرعت بالاتر در بازی تنظیم شوند تا به فردی که بازی می‌کند سرعت واکنش‌پذیری بالاتری بدهد. همچنین این نوع ماوس قابلیت تنظیم DPI را نیز دارند که در مطلب DPI چیست به صورت کامل به توضیح این موضوع پرداخته‌ایم.

البته این دکمه‌ها را می‌توانید برای کارهای دیگری نیز تنظیم کنید و امکانات این دسته از ماوس‌ها تنها در بازی استفاده نمی‌شود. برای اطلاعات بیشتر درباره انواع موس گیمینگ توصیه می‌کنیم تا مطلب تفاوت ماوس گیمینگ و عادی را مطالعه کنید.

همچنین اگر قصد تهیه ماوس گیمینگ مناسبی برای خود را دارید توصیه می‌کنیم تا مطلب راهنمای خرید ماوس گیمینگ را مطالعه کنید.

 

انواع موسماوس توپی

یکی دیگر از انواع موس، موس‌های توپی  مانند ماوس لاجیتک MX ERGO هستند که مانند ماوس‌های توپی قدیمی کار می‌کنند اما تفاوت‌هایی با آن‌ها دارند :

 • توپ این ماوس‌ها بر روی آن‌ها تعبیه شده و با دست کنترل می‌شوند
 • برعکس بقیه انواع موس ها در جای خود ثابت‌اند و حرکت داده نمی‌شوند
 • توپ آن‌ها از جنس شیشه و یا پلاستیک فشرده است تا در طول استفاده آلوده نشوند و از کار نیفتند

انواع موسماوس ارگونومیک

ویژگی اصلی ماوس‌های ارگونومیک مانند ماوس لاجیتک MX Vertical در طراحی آن‌هاست و به حالب طراحی می‌شوند تا دست شما در زاویه طبیعی‌تری قرار بگیرند و خستگی کمتری را احساس کند، مزایای استفاده از این نوع ماوس را می‌توانید در مطلب مربوط به ماوس ارگونومیک مطالعه کنید.

 

جمع‌بندی

هیچ‌کدام از انواع موس نیست که نسبت به بقیه برتری داشته باشد و بهترین نوع ماوس برای شما به نوع استفاده‌ای که از ماوس خود خواهید داشت برخواهد گشت. اگر شما تنها به ماوس ساده برای کنترل کامپیوتر خود نیاز دارید می‌توانید یک ماوس بی‌سیم تهیه کنید، اگر می‌خواهید کار‌های حرفه‌ای تری انجام دهید به یک ماوس حرفه‌ای‌تر نیاز خواهید داشت و اگر می‌خواهید به بازی بپردازید بهتر است تا یک ماوس گیمینگ تهیه کنید. هر کدام از انواع موس ویژگی و کاربردهای خاص خود را دارند و بهترین دسته ماوس برای شما را شما معین می‌کنید.

اگر قصد تهیه ماوسی مناسب را برای خود دارید و یا می‌خواهید تا بیشتر با ویژگی‌های ماوس‌ها آشنا شوید توصیه می‌کنیم تا مطلب راهنمای خرید ماوس را مطالعه کنید.

 

شرکت اسپیرو نماینده رسمی و انحصاری عرضه و خدمات لاجیتک در ایران.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *