راهنمای خرید ماوس گیمینگ : ماوس گیمینگ چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

اگر به دنبال یک ماوس گیمینگ هستید و نمی‌دانید که کدام ماوس برای شما مناسب‌تر است؛ این راهنمای خرید ماوس گیمینگ می‌تواند در انتخاب ماوس به شما کمک کند.

اگر ماوس خواصی را مدنظر ندارید و یا می‌خواهید مدل‌های انها را ببینید، می‌توانید از بخش ماوس‌های گیمینگ ما هم دیدن کنید.

شکل

افراد مختلف اندازه دست‌های مختلفی دارند و به شکل‌های مختلفی ماوس را در دست می‌گیرند. یک ماوس گیمینگ خوب شکلی دارد که افراد زیادی بتوانند با آن راحت باشند.

بهتر است برای یافتن ماوسی که با آن راحت‌ترید باید چند مسئله را راجع به بازی کردن خود بدانید:

راهنمای خرید ماوس گیمینگ

نحوه گرفتن ماوس

در این راهنمای خرید ماوس گیمینگ نحوه در دست گرفتن ماوس توسط افراد مختلف را به ۳ دسته کلی تقسیم می‌کنیم : با کف دست، پنجه و نوک انگشتان.

همچنین باید اندازه ماوس با اندازه دست شما مطابقت داشته باشد تا بتوانید کنترل کاملی روی ماوس داشته باشید.

در این راهنمای خرید ماوس گیمینگ به شما پیشنهاد می‌کنیم تا طول و عرض ماوسی که انتخاب می‌کنید در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد ابعاد دست شما باشد. برای طول، کف دست خود را از پایین مچ تا نوک انگشت میانی، و برای عرض، از بقل شست تا کنار دست خود را اندازه بگیرید.

راهنمای خرید ماوس گیمینگ

عرض ماوس از طول آن اهمیت بیشتری دارد، پس توجه بیشتری به راحت بودن ماوس در عرض دست خود داشته باشید.

کسانی که با کف دست ماوس خود را کنترل می‌کنند باید به طول ماوس خود اهمیت بیشتری بدهند و افرادی که با پنجه یا نوک انگشتانشان ماوس خود را جا‌به‌جا می‌کنند با بازه‌ی بیشتری از ماوس‌ها راحت خواهند بود.

اندازه گیری و خواندن بررسی‌ها می‌تواند به انتخاب شما کمک کند؛ اما بهتر است قبل از خرید ماوس گیمینگ، ماوس مورد نظر خود را در فروشگاهی به دست بگیرید تا از راحت بودن آن اطمینان داشته باشید.

طراحی‌های ماوس‌های گیمینگ به دو دسته تقسیم می‌شوند : ارگونومیک و Ambidextrous

ماوس‌های ارگونومیک برای کار با دست راست طراحی می‌‍شوند و فرورفتگی برای شست دارند تا بتوانید راحت تر ماوس را حرکت دهید. ماوس‌های امبیدکستروس شکل هندسی پیچیده‌تری دارند وبرخی اوقات متقارن هستند و قابلیت کار با دو دست را دارند.

هیچکدام از این اشکال نسبت به دیگری برتری ندارند، برخی راحتی ماوس‌های ارگونومیک را ترجیه می‌دهند و برخی کنترلی که ماوس‌های امبیدکستروس ارائه می‌دهند.

اگر می‌خواهید تا ایده کلی‌ای نسبت به این اشکال داشته باشید، ماوس Logitech G602 ارگونومیک و ماوس Logitech G502 امبیدکستروس است.

سنسور

اکثر ماوس‌های گیمینگ امروزی سنسورهای بسیار خوبی دارند، اما یک ماوس گیمینگ عالی سنسوری دارد که در این نکات کلیدی موفق عمل کند.

  • ردیابی دقیق در یک بازه DPI بزرگ
  • جا‌به‌جایی بدون پرش
  • جابه‌جایی بدون شتاب
  • حرکت بدون پیشبینی و تصحیح زاویه
  • سرعت انتقال اطلاعات بالا

حال به توضیح هر یک از این نکات کلیدی می‌پردازیم :

راهنمای خرید ماوس گیمینگ

(Dot Per Inch (DPI

DPI واحد اندازه‌گیری دقت ماوس است و مقدار آن بدین معناست که سنسور ماوس شما یک اینچ مربع از سطح ماوس پد را به چند مربع کوچکتر می‌تواند تقیسم کند. به صورت خلاصه اگر دو ماوس که روی DPIهای مختلفی تنظیم شده‌اند را به یک اندازه جا‌به‌جا کنید، اشاره‌گر ماوسی که DPI بیشتری دارد میزان بیشتری روی صفحه مانیتور جابه‌جا می‌شود. برای اطلاعات بیشتر راجع به DPI ماوس‌های گیمینگ لاجیتک و نحوه تنطیم آن‌ها می‌توانید مطلب DPI ماوس چیست را مطالعه کنید.

پرش (Jitter)

یک حرکت نرم و روان توسط دست شما باید تبدیل به یک حرکت نرم و روان توسط اشاره‌گر ماوس روی مانیتور شما باشد. پرش اشاره‌گر ماوس زمانی اتفاق می‌افتد که ماوس شما قابلیت ردیابی در DPI بالایی را نداشته و صرفاً با کمک نرم‌افزار تلاش بر افزایش سرعت ماوس دارد، که در این صورت چاره‌ای جز پایین تر آوردن DPI ماوس نیست و ما در این راهنمای خرید ماوس گیمینگ تهیه‌ی این چنین ماوسی را به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم.

برخی اوقات ممکن است گه لنز روی سنسور گرد و خاک گرفته باشد و یا ماوس روی سطحی مانند شیشه باشد که ردیابی برای سنسور ماوس سخت است که در این صورت با تمیز کردن لنز سنسور یا استفاده از ماوس پد مشکل شما حل خواهد شد.

شتاب

جابه‌جایی اشاره‌گر ماوس شما در هر شرایطی باید متناسب با جابه‌جایی ماوس شما روی ماوس پد باشد. ماوس‌های معمولی‌تر معمولاً در زمانی که ماوس را با سرعت بیشتری جابه‌جا می‌کنید، اشاره‌گر ماوس را بیشتر جابه‌جا می‌کنند که در زمان بازی می‌تواند دردسرساز باشد.

راهنمای خرید ماوس گیمینگپیشبینی و تصحیح زاویه

پیشبینی در ماوس‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که نرم‌افزار ماوس، یا نرم‌افزار ویندوز تلاش می‌کند تا حرکت شما را حدس بزند و خط حرکتی صاف به اشاره‌گر ماوس شما بدهد.

تصحیح زاویه نیز زمانی است که کامپیوتر شما تلاش می‌کند تا زاویه حرکت شما را ثابت کند و به همین دلیل از محاسبه جزئیا ریز حرکت شما خودداری می‌کند که باعث می‌شود تا برخی از هدشات‌های شیرین خود را از دست بدهید.

بیشتر این مشکلات از خود ویندوز و تنظیمی به نام “Enhance Pointer Precision” سرچشمه می‌گیرد که کاری خلاف اسمش انجام می‌دهد و توصیه می‌کنید تا در زمان بازی این تنظیم را غیر فعال کنید.

سرعت انتقال اطلاعات بالا

اطلاعاتی که ماوس شما به کامپیوتر انتقال می‌دهد اکثراً مربوط به مکان‌یابی ماوس است و در واحد هرتز (Hz) نمایش داده می‌شود و بدین معنی است که چند بار در ثانیه ماوس شما مکان خود را به کامپیوتر اعلام می‌کند. هرچقدر این عدد بالاتر باشد، سرعت واکنش گذیری ماوس شما بیشتر می‌شود، بدین معنا که فاصله زمانی بین حرکت ماوس و حرکت شما در بازی کمتر می‌شود.

راهنمای خرید ماوس گیمینگ

بی‌سیم یا با‌سیم ؟

اکثر ماوس‌های گیمینگ به صورت سیم‌دار هستند، زیرا ماوس‌های بی‌سیم از مشکلاتی مانند کندی سرعت انتقال اطلاعات، پایدار و قدرتمند نبودن اتصال رنج می‌برند. اما لاجیتک  با تکنولوژی LIGHTSPEED به این مشکلات برای ماوس‌های بی‌سیم پایان داده است و این تکنولوژی در ماوس‌های G403, G903, G305 موجود است.

اما همچنان این انتخاب می‌تواند به صلیقه شخصی شما نیز بستگی داشته باشد. ماوس‌های بی‌سیم به دلیل وجود باتری و ترانزیستور عموماً سنگین‌تراند و ماوس‌های سیم‌دار به دلیل وجود سیم قابلیت مانوور کمتری نسبت به ماوس‌های بی‌سیم دارند.

در این راهنمای خرید ماوس گیمینگ پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید ماوس بی‌سیمی را انتخاب کنید، به وزن و عمر باتری آن توجه کنید و اگر ماوس سیم‌داری را می‌خواهید انتخاب کنید مراقب باشید تا سیم آن تا حد ممکن انعطاف پذایر باشد تا از حرکات دست شما جلوگیری نکند و سیم بسیار نازکی نداشته باشند تا توانایی ایجاد یک اتصال پایدار را داشته باشند.

قابلیت‌ها و نرم‌افزار

راهنمای خرید ماوس گیمینگ

نورپردازی RGB

اکثر ماوس‌های گیمینگ این قابلیت را دارند پس این مورد دلیل اصلی‌ای برای برتری یک ماوس گیمینگ نسبت به ماوس دیگر نمی‌تواند باشد. تقریباً تمامی ماوس‌هایی که نورپردازی RGB دارند قابلیت‌هایی مانند کم و زیاد کردن نور، تغییر رنگ، تنظیم سرعت تغییر رنگ و داشتن افکت‌های مختلف را دارند. علاوه بر آن برخی از ماوس‌ها قابلیت نورپردازی با توجه به تصویر مانیتور را نیز دارند.

راهنمای خرید ماوس گیمینگ

تنظیم وزن ماوس

برخی از ماوس‌ها مانند Logitech G502 در زیر ماوس دارای محفظه‌ای در زیر آن است که می‌توانید وزنه‌های ۳٫۶ گرمی را در آن قرار دهید و یا از آن خارج کنید. همچنین می‌توانید این وزنه‌ها را در سمت جلویی ماوس یا عقبی آن قرار دهید تا مرکز جرم ماوس را نیز مقداری تغییر دهید.

ماوس‌های گیمینگ لاجیتک جی دارای قابلیت‌هایی هستند که در ویدئوی زیر با این قابلیت‌های بیشتر آشنا می‌شویم.

در این راهنمای خرید ماوس گیمینگ تلاش کردیم تا نکاتی را که در انتخاب یک ماوس گیمینگ مؤثرند پوشش دهیم.

شرکت اسپیرو نماینده رسمی و انحصاری عرضه و خدمات لاجیتک در ایران.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *